Sony Playstation PS5 Slim Standard Disc Edition Console | CFI-2016A01Y (D Chassis)
QAR 2,099
In stock
SKU
603001000012323
- With PS5®, players get powerful gaming technology packed inside a sleek and compact console design.
- Keep your favorite games ready and waiting for you to jump in and play with 1TB of SSD storage built in.
- Maximize your play sessions with near instant load times for installed PS5® games.
- The custom integration of the PS5® console's systems lets creators pull data from the SSD so quickly that they can design games in ways never before possible.
- Immerse yourself in worlds with a new level of realism as rays of light are individually simulated, creating true-to-life shadows and reflections in supported PS5® games.
- Enjoy smooth and fluid high frame rate gameplay at up to 120fps for compatible games, with support for 120Hz output on 4K displays.
What's in the Box:
- PlayStation®5 console
- DualSense™ Wireless Controller
- 1TB SSD
- 2 Horizontal stand feet
- HDMI® cable
- AC power cord
- USB cable
- Printed materials
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Sony |
| CPU | Custom AMD Ryzen Zen 2 (8 cores/16 threads, 3.5 GHz) |
| GPU | AMD Radeon RD 2 (10.28 TFLOPS) |
| RAM | 16GB |
| Expandable Storage | Yes (NVMe SSD Slot) |
| Optical Drive | Ultra HD Blu-ray |
| Video Out | HDMI 2.1 (Up to 8K, 4K at 120Hz, VRR) |
| Audio | Tempest 3D AudioTech |
| Accessories Included | DualSense Wireless Controller, 2 Horizontal Stand Feet, HDMI Cable, AC Power Cord, USB Cable, Printed Materials, ASTRO's PLAYROOM (Pre-installed) |
| Klevu Image | /6/0/603001000012323_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /6/0/603001000012323_1new.jpg |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review