Sharp Air Purifier, High-Density Plasmacluster Technology, HEPA And Activated Carbon Filter - White - FP-J80SA-W
QAR 1,619
In stock
SKU
603001000012523
-
Wide Coverage Area (Up to 62 m²)
Ideal for large rooms and open living spaces. -
Smart Air Quality Sensors
Detects dust, odour, and light for intelligent operation. -
High-Density Ion Technology
Generates 25,000 ions/cm³ to effectively neutralize airborne pollutants. -
Advanced Multi-Layer Filtration
Includes washable pre-filter carbon deodorizing filter and antimicrobial HEPA filter for cleaner air. -
Multiple Operating Modes
Features Auto Maximum Medium Low Pollen and Sleep modes for customized performance.
The Sharp Plasmacluster Air Purifier delivers advanced air purification with High Density 25000 ion technology, designed to clean and refresh air in rooms up to 128m². Ideal for homes, offices, and allergy-sensitive environments, it combines smart detection, dual filters, and certified protection to ensure healthier breathing.
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Color | White |
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
| Brands | Sharp |
| Model | FP-J80SA-W |
| Klevu Image | /6/0/603001000012523_1.jpg |
| Klevu Hover Image | /6/0/603001000012523_1.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Dimensions | 416x720x292mm |
| Power (W) | 48 W |
| Dimension(HxWxD, mm) | 416x720x292mm |
| ThinQ(Wi-Fi) | No |
| Remote Controller | Yes |
| CADR (CMH) | 480 / 288 / 60 (Max/Medium/Low) |
| Noise (High / Low, dB) | 47 / 45 / 15(Max / Med / Low) |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review