Samsung Galaxy A54 5G 8GB RAM + 128GB ROM Smartphone - Awesome Lime | SM-A546ELGCMEA
QAR 1,569
In stock
SKU
601001000004099
- Dual Sim
- 5G
- 8GB RAM + 128GB ROM
- 6.6" Super AMOLED, 120Hz Display
- 48+8+5MP Camera
- 5,000 mAh Large Battery Capacity
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Brands | Samsung |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Model | SM-A546ELGCMEA |
| Display type | Super AMOLED |
| Display Size | 6.4" |
| Display Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 2340x1080 |
| RAM | DEF |
| Memory Card Slot | Yes |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | No |
| Chipset | Exynos 1380 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz) |
| Selfie Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP + 12MP + 5MP |
| Digital Zoom | 10x |
| Optical Zoom | No |
| Video Resolution | 4K 30fps |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Battery Play back | Up to 21 hrs video |
| Charging Speed | 25W wired |
| Wireless Charging | No |
| Network | 5G |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| NFC | Yes |
| Charging Port | USB-C |
| Headphone jack | No |
| Bluetooth | 5.2 |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 158.2 x 76.7 x 8.2 |
| Glass Type | Gorilla Glass 5 |
| Water & Dust Resistant | IP67 |
| Housing Material | Plastic/Glass |
| Box Contents | Phone, cable, docs |
| S Pen | No |
| Samsung Health | Yes |
| Samsung Wallet | Yes |
| Circle to Search | Yes |
| Live Translate | Yes |
| Note Assist | Yes |
| Generative Edit | Yes |
| Apple Pay | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review