Philips Hue Play Gradient Light Strip 75" EU White & Color
- Experience the thrill of the cinema at home with the Philips Hue Play gradient lightstrip.
- Get multiple colours of light that react to the content on your screen.
- Attach to 75†wall-mounted or standing TVs with the included mounts.
WHAT’S IN THE BOX - Includes one White and Color Ambiance 75" TV smart led light strip with mounting brackets designed for use on 65 inch TVs; Perfect for immersive gaming and TV watching experiences
REQUIRES A HUE BRIDGE AND SYNC BOX - In order to have your TV light strip and light play bars sync with movies, music or gaming, a Hue bridge and sync box are required (both sold separately)
MILLION OF COLORS - The White and Color Ambiance range offers both warm-to-cool white and millions of colors straights out of the box.
VOICE CONTROL - Convenient smart control; Set up voice control in the Hue app and use simple voice commands to control your lights with Alexa or Google Assistant
SET UP - Attach TV light strip to the back of your TV with the included mounts, which let you bend it easily around corners.
PERSONALIZE YOUR LIGHT - Use the app to customize the way your lights react to the content on your monitor.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Philips |
| Model | Play Gradient 75 |
| Length | 1.9 m |
| Installation | TV Mounts Included |
| Flexibility | Yes (TV-Specific) |
| Dimmability | Yes |
| Connectivity | Zigbee (Hue Bridge, Sync Box) |
| Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit, Microsoft Cortana |
| Color Range | 16M Colors, 2000-6500K |
| Brightness Level | 1350 lumens (4000K) |
| Item Returns | This item can be returned |