Oscar Frameless QLED 4K Ultra HD Smart TV 70 Inch, 4K UHD Resolution, Frameless Design, WebOS Smart Platform, Magic Remote Control - Black - OS70QLEDW
QAR 1,799
Out of stock
SKU
201003000000109
- Quantum dot technology for rich colors
- A smart web OS system with built-in streaming applications
- Dolby Audio and DTS surround sound support
- HDMI and USB ports for easy connectivity
- Sleek black frameless design
The Oscar OS70QLEDW combines cutting-edge display technology and smart features in a sleek design. Its 70-inch QLED screen boasts 4K UHD resolution with Quantum Dot technology, delivering vibrant colors and stunning brightness. The smart WebOS system enables fast browsing and access to streaming apps and on-demand content, while the Magic Remote offers voice and gesture control for ease of use.
| Brands | Oscar |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 70" |
| Backlight type | LED (QLED) |
| Display Resolution | 3840 × 2160 (4K UHD) |
| Display type | LED (Frameless WebOS Smart TV) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | No |
| Home Office | No |
| Home Hub | No |
| Always Ready | No |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| USB Camera Compatible | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | AC3, Dolby Digital, AAC |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | No |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC tuner |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| HDMI Input | 3 ports |
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100–240 V, 50/60 Hz |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 61.7″ × 38.3″ × 11.3″ |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 61.7″ × 35.6″ × 2.3″ |
| VESA Mounting (WxH) | 400 × 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | No |
| Klevu Image | /2/0/201003000000109_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /2/0/201003000000109_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review