Oscar UHD 4K Frameless Smart TV 50 Inch, Frameless Design, WebOS Smart TV, HDR Support, Built-in WiFi, Multiple HDMI And USB Ports - Black - OS50LW4KM
QAR 899
In stock
SKU
201003000000095
- Sleek and modern design for a visually appealing look
- Access your favorite apps, games, and streaming services with WebOS
- Control your TV with ease using the unique magic remote control
- Enhanced contrast and colors for a cinematic viewing experience
- Stream content directly from the internet without needing additional devices
The Oscar Frameless UHD 4K WebOS Smart TV brings a sleek, frameless design combined with advanced features like a 50" UHD 4K display and WebOS smart functionality. The included Magic Remote allows easy navigation, while HDR support enhances picture quality for more vivid colors and deeper contrasts. With built-in WiFi and multiple HDMI/USB ports, this smart TV allows for seamless streaming, gaming, and multimedia playback, all while being energy-efficient and providing a superior viewing experience.
| Model | OS50LW4KM |
|---|---|
| Brands | Oscar |
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 50" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display type | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Brightness Booster | No |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | No |
| Home Office | No |
| Home Hub | No |
| Always Ready | No |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | No |
| USB Camera Compatible | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | AC3, Dolby Digital, AAC |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC |
| HDMI Input | 3 |
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100-240V, 50/60 Hz |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 44.3 x 28.1 x 9.1 inches |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 44.3 x 25.6 x 2.3 inches |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review