Oscar Frameless QLED 4K Ultra HD Smart TV 50 Inch, 4K UHD Resolution, Frameless Design, WebOS Smart Platform, Magic Remote Control - Black - OS50QLEDW
QAR 1,099
Out of stock
SKU
201003000000108
- Quantum dot technology for rich colors
- A smart web OS system with built-in streaming applications
- Dolby Audio and DTS surround sound support
- HDMI and USB ports for easy connectivity
- Sleek black frameless design
The Oscar OS50QLEDW combines cutting-edge display technology and smart features in a sleek design. Its 50-inch QLED screen boasts 4K UHD resolution with Quantum Dot technology, delivering vibrant colors and stunning brightness. The smart WebOS system enables fast browsing and access to streaming apps and on-demand content, while the Magic Remote offers voice and gesture control for ease of use.
| Brands | Oscar |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 50" |
| Backlight type | QLED |
| Display Resolution | 4K UHD (3840×2160) |
| Display type | QLED, WebOS Smart TV |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Filmmaker Mode | No |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| Dolby Vision | No |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | No |
| HGIG Mode | No |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | No |
| Content Partners | Supports Netflix, YouTube, Amazon, Shahid, etc. (via WebOS) |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | No |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | No |
| Sports Alert | No |
| Game Service | No |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Family Settings | No |
| AI Concierge | No |
| Home Office | No |
| Home Hub | No |
| Always Ready | No |
| Multi View | No |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | No |
| Works with Apple Airplay2 | No |
| Bluetooth Surround Ready | No |
| LG Sound Sync | No |
| Sound Mode Share | No |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| Simplink (HDMI CEC) | No |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes (supports DVB‑T/T2, DVB‑C, DVB‑S/S2, analog) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 3 HDMI ports (HDMI 2.0 ×3) |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1210×126×767 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1110.9×260×675.7 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1110.9×75.3×676.1 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 200×200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1210×126×767 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /2/0/201003000000108_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /2/0/201003000000108_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review