Nothing Phone (4a) Pro 5G 12GB RAM 256GB Storage– Black | A069P-A10400338 + NOTHING B179-A10600098 CMF BUDS 2/ DARK GREY + CMF WATCH 3 PRO-D399-A10700022 LIGHT GREY
QAR 2,399
Out of stock
SKU
301030000000061
- 12GB RAM with 256GB storage supports smooth multitasking and ample file storage capacity
- 6.83-inch AMOLED display with 144Hz refresh rate delivers fluid visuals and sharp clarity
- Snapdragon 7 Gen 4 processor ensures reliable performance for gaming and daily tasks
- 50MP camera system captures detailed photos suitable for everyday photography use
- 5080mAh battery provides extended usage time for streaming, browsing, and communication
Engineered for enhanced performance, this smartphone combines a powerful processor with generous memory and storage to handle everyday tasks smoothly. The large AMOLED display with a high refresh rate improves visual experience, while the capable camera supports clear image capture. A high-capacity battery ensures dependable usage throughout the day for work and entertainment needs.
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Brands | Nothing |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Klevu Image | /3/0/301030000000061_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /3/0/301030000000061_1new.jpg |
| Model | Nothing Phone (4a) Pro |
| Display type | AMOLED, HDR10+ |
| Display Size | 6.83-inch |
| Display Brightness | Up to 5000 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 2800 × 1260 pixels |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12 GB |
| Memory Card Slot | No |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | Yes |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 4 |
| GPU | Adreno 722 |
| CPU | Octa-core (up to 2.8 GHz) |
| Selfie Camera | 32 MP |
| Back Camera | 50 MP (main) + 50 MP (telephoto) + 8 MP (ultrawide) |
| Digital Zoom | Up to 140x |
| Optical Zoom | 3.5x |
| Video Resolution | 4K (3840×2160) @30fps |
| Battery capacity | 5080 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Charging Speed | Fast charging (~50W supported) |
| Wireless Charging | No |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, GSM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| NFC | Yes |
| Charging Port | USB Type-C |
| Bluetooth | 5.4 |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 163.6 × 76.6 × 7.9 mm |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 7i |
| Water & Dust Resistant | IP65 |
| Housing Material | Aluminum frame & back |
| Samsung Health | No |
| Samsung Wallet | No |
| Circle to Search | No |
| Live Translate | No |
| Note Assist | No |
| Generative Edit | No |
| Apple Pay | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review