Nokia T21 4+128GB Tablet - Grey | TA-1495
Special Price
QAR 849
Regular Price
QAR 899
In stock
SKU
301027000000040SM
- Android 12
- 4G LTE with voice calling and SMS support, 3-day battery life, with 18W fast-charging support
- HD video for video calling and streaming, with stereo speakers featuring OZO Playback
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Nokia |
| Model | TA-1495 |
| Device Series | Nokia T Series |
| Genaration | 1st Generation |
| Display type | IPS LCD |
| Display Size | 10.4 inches |
| Display Brightness | 360 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| ProMotion technology | No |
| Memory Card Slot | Yes |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | No |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Back Camera | 8 MP, autofocus with LED flash |
| Digital Zoom | Yes |
| Video Resolution | 1080p at 30fps (rear), 720p (front) |
| Camera Position | Rear |
| Battery capacity | 8,200 mAh |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Play back | Up to 3 days |
| Charging Speed | 18W wired (PD3.0) |
| supported network | 4G LTE (cellular model only) |
| Network | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz dual-band), LTE (cellular model only) |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | Yes |
| Charging Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone jack | 3.5 mm |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Expansion | microSD card slot |
| Speaker | Stereo speakers with OZO spatial audio |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 247.5 x 157.3 x 7.5 |
| Glass Type | Toughened glass |
| Housing Material | Aluminum back with 60% recycled plastic antenna cover |
| Box Contents | Tablet, USB Type-C cable, charger, SIM tray ejector, Quick Start Guide, Safety Booklet |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review