Nokia T10 4+64GB Tablet - Blue | TA-1503
QAR 559
Out of stock
SKU
301027000000039
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Nokia |
| Model | TA-1503 |
| Device Series | Nokia T10 |
| Genaration | 1st Generation |
| Display type | IPS LCD |
| Display Size | 8 inches |
| Display Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
| ProMotion technology | No |
| Memory Card Slot | Yes |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | No |
| Chipset | Unisoc T606 |
| GPU | ARM Mali-G57 |
| CPU | Octa-core (2x Cortex-A75 @ 1.6 GHz, 6x Cortex-A55 @ 1.6 GHz) |
| Selfie Camera | 2 MP fixed focus |
| Back Camera | 8 MP with autofocus and LED flash |
| Digital Zoom | Yes |
| Video Resolution | 1080p rear, 720p front |
| Camera Position | Rear |
| Battery capacity | 5,250 mAh |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Play back | Up to 9 hours of talk time |
| Charging Speed | 10W wired charging |
| supported network | 4G LTE |
| Network | 4G LTE |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5.0 GHz dual-band) |
| NFC | No |
| Charging Port | USB Type-C 2.0 |
| Headphone jack | 3.5 mm |
| Bluetooth | 5 |
| Expansion | microSD card slot |
| Speaker | Dual stereo speakers with OZO playback |
| Face unlock | No |
| Fingerprint sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 208 x 123.2 x 9 |
| Glass Type | Toughened glass |
| Housing Material | Plastic |
| Box Contents | Tablet, Charger, USB Type-C Cable, Quick Start Guide, Safety Booklet, SIM Tray Remover Pin |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review