Mechrevo Titan 17 Gaming Laptop 17-inch
- Intel 13th Gen i9 Processor & NVIDIA RTX4090 GPU
- 17 Inch QHD 240Hz Display Screen
- Gaming Mechanical Keyboard
- Water Cooling Tower
- Wifi 6 Dual Band
- Nahimic Sound
- Windows 11 Operating System
Top Level Display Screen
17 inch display
2.5k(2560 * 1600) Resolution
240Hz Display
ΔE<2
100% sRGB
Keyboard
Cherry Mechanical Keyboard
Adjustable RGB backlit keyboard with Gaming Center App
Full size keyboard with Number pad, compatible to more games
Double tap upper left indicator for TP on/off, Prevent mis-control while gaming
Equipped with Cooling Tower
Temperature drop by 20° C ~ 30° C
Noise volume drop by 30%
Fan x2
Air Vents x4
Heat Sinks x8
Tubes x4
Connectivity
Wifi 6 – Dual Band (2.4G/5G)
2 x 2 Wireless Array
5.3 Bluetooth
Equipped with Intel 13th Generation i9 – 13900HX
24 Cores, 32 Threads
Base Frequency 2.2 GHz
Turbo Frequency 5.4 GHz
PCIe channel x 20
Intel LLC 36M
NVDIA GeForce RTX™
CUDA Cores 9728
Base Frequency 1.45GHz
Turbo Frequency 2.04 GHz
16GB GDDR6
Ports & Slots
Cooling Tower Interface
Thunderbolt 4
HDMI 2.1
RJ45 Port
Power port
SD card slot
USB 3.1(Gen 1) x 2
Lock slot
USB 3.1(Gen 2) x 1
Headphone mic
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Mechrevo |
| Screen Size | 17" |
| Processor (CPU) | Intel Core i9-13900HX |
| Memory (RAM) | 32GB DDR5 |
| Internal Memory Type | NVMe SSD |
| Internal Memory Capacity | 1TB |
| Display type | IPS |
| Resolution | 2560x1600 |
| Graphics (GPU) | NVIDIA RTX 4070 |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Battery capacity | 4,000 mAh |
| Usage Time | Up to 4 hours |
| Charging Time | ~2 hours |
| Fast Charging | Yes |
| OS | Windows 11 Home |
| Body Material | Aluminum |
| Keyboard | RGB Backlit |
| Ports | 2x USB-A 3.2, 1x USB-C, 1x HDMI 2.1, 1x RJ45 |
| Wireless Connections | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 1080p |
| Microphone | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Speakers | 2x 2W |
| Headphone jack | Yes |
| Microphone Array | Dual |
| Thermal Cooling | Active (Fans) |
| Fan Noise | High (Active cooling) |
| Item Returns | This item can be returned |