Mechrevo Dragon Pro 16 Gaming Laptop 16-inch
QAR 8,999
Out of stock
SKU
301022000000191
- AMD R9-7945HX
- Nvidia RTX4070
- 16:10 2.5K QHD IPS sRGB
- 32 GB DDR5 5600 MHz
- 1 TB SSD
- WIFI6E
- Win 11 Genuine
- Type C PD
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Mechrevo |
| Screen Size | 16 inch |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-13700H |
| Memory (RAM) | 16GB DDR5 |
| Internal Memory Type | NVMe SSD |
| Internal Memory Capacity | 1TB |
| Display type | IPS |
| Resolution | 2560x1600 |
| Graphics (GPU) | NVIDIA RTX 4060 |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Battery capacity | 5,050 mAh |
| Usage Time | Up to 5 hours |
| Charging Time | ~2 hours |
| Fast Charging | Yes |
| OS | Windows 11 Home |
| Body Material | Aluminum |
| Keyboard | RGB Backlit |
| Ports | 2x USB-A 3.2, 1x USB-C, 1x HDMI 2.1, 1x RJ45 |
| Wireless Connections | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 1080p |
| Microphone | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Speakers | 2x 2W |
| Headphone jack | Yes |
| Microphone Array | Dual |
| Thermal Cooling | Active (Fans) |
| Fan Noise | High (Active cooling) |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review