LG 1.5 Ton ARTCOOL Inverter AC 18000 BTU, Energy Saving, Fast Cooling, Dual Inverter Compressor™, Smart ThinQ™ (Wi-Fi), Plasmaster™ IonizerPLUS - Grey - A23TNC
- Dual Inverter Compressor Technology
Delivers efficient, faster, durable, and quiet cooling for a more comfortable indoor environment.
- Fast Cooling Performance
Provides powerful and rapid cooling to quickly bring your room to the desired temperature.
- Hygienic Air Care System
Helps maintain a cleaner environment by removing up to 99% of adhering bacteria and deodorizing the air.
- LG ThinQ Smart Control
Control your air conditioner anytime, anywhere using the LG ThinQ app with just a simple tap on your smartphone.
- Energy Efficient Operation
Designed to reduce energy consumption, helping you save on electricity bills while maintaining powerful cooling.
- Reliable Long-Lasting Performance
Built with advanced compressor technology for durability, stability, and consistent cooling performance.
- 1 year Warranty, Free Delivery and installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation across Qatar.
- Installation includes up to 5 meters of standard piping; any additional piping beyond 5 meters will be charged separately.
Experience comfort and efficiency with the LG ARTCOOL Inverter 1.5T Air Conditioner. Featuring Dual Inverter Compressor technology, this unit delivers efficient, faster, and quiet cooling, ensuring durability and long-lasting performance. The Plasmaster Ionizer Plus purifies the air by eliminating up to 99% of adhering bacteria and also deodorizes. With Smart ThinQ (Wi-Fi)Connect and control from anywhere using the LG ThinQ app, start your air conditioner with just the tap of a button. Enjoy 60% faster cooling alongside 65% energy savings, reducing electricity bills, and optimizing comfort and cost-effectiveness. Its stylish ARTCOOL maintains your home aesthetic using mirrored glass that reflects its surroundings. Moreover, the Auto Cleaning feature automatically dries moisture inside the AC, ensuring consistent cleanliness. Elevate your cooling experience with the LG ARTCOOL Split Inverter 1.5T for superior performance and style.
| Color | Grey |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Brands | LG |
| Model | A23TNC |
| Available Offers | |Flexible EMI plans – PayLater, Credit Card & KBK| |
| Klevu Image | /1/0/101001000000214_1neww.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101001000000214_1neww.jpg |
| Cooling Power Consumption Rated/Min(W) | 1,720 / 930 W |
| Rated Input Voltage(V, Hz) | 220V, 50Hz |
| Annual Energy Consumption (AEc) | 852 Kilowatt Hours |
| Wattage | 1482 Watts |
| Air Conditioner Type | Split AC |
| Cooling Capacity | 1.5 Tons |
| Cooling Capacity (BTU) | 1.0-1.5 Ton (12,000-18,000 BTU) |
| Refrigerant Type | R410A |
| Dual Inverter Compressor™ | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Forced Switch Operation | Yes |
| On/Off Reservation(24Hr) | Yes |
| Remote Controller | Yes |
| Smart Diagnosis™ | Yes |
| ThinQ(Wi-Fi) | Yes |
| Faster Cooling | Yes |
| Noise | 26 Decibels |
| Form Factor | Split System |
| Product Dimensions (WxHxD mm) | 36x120x26.5 Cm |
| Fine Dust Filter | Yes |
| Pre Filter | Yes |
| Allergy Filter | Yes |
| Ultra Fine Dust Filter | Yes |
| Auto Cleaning | Yes |
| Heat Exchanger Cleaning | Yes |
| UV Nano+ | Yes |
| Outdoor Unit Weight(kg) | 34.2 |
| Outdoor Unit Dimension_WxHxD(mm) | 770 x 545 x 288 |
| Indoor Unit Weight(kg) | 11.3 |
| Indoor Unit Dimension_WxHxD(mm) | 998 x 345 x 210 |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |