LG UHD 4K TV 86 Inch, α5 AI Processor Gen6, webOS, Smart AI ThinQ, Magic Remote, 3 Side Cinema, HDR10, HLG - Black - 86UR78006LC
QAR 4,999
In stock
Only 1 left
SKU
101003000000468
-
Real 4K UHD Picture with Stunning Color & Depth
Experience breathtaking visuals with Real 4K UHD resolution that delivers sharp clarity, vibrant colors, and enhanced depth for an immersive viewing experience. -
α5 AI Processor Gen6 with AI 4K Upscaling
Powered by the advanced α5 AI Processor Gen6, this TV intelligently enhances picture and sound quality while upscaling content to near 4K resolution for superior performance. -
ThinQ AI webOS Smart TV with Magic Remote
Enjoy seamless navigation and smart features with ThinQ AI and webOS platform, paired with the Magic Remote for easy voice control and effortless access to apps and content. -
True Cinema Experience with Advanced HDR Support
Watch movies the way they’re meant to be seen with Active 4K HDR10, HLG, Filmmaker Mode, and Dynamic Tone Mapping for enhanced contrast and realistic picture quality. -
Optimized Gaming Performance with Smooth Gameplay
Level up your gaming with features like VRR (60Hz), HGiG, ALLM, HDMI 2.0, and Game Optimizer for low latency, smoother visuals, and a responsive gaming experience. -
Smart & User-Friendly Entertainment Hub
Access popular streaming apps, personalized recommendations, and smart home integration, making your TV a complete entertainment solution. -
1 year Warranty, Free Delivery and installation :
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG UHD TV with HDR10 Pro brings optimized brightness levels for vivid color and remarkable detail. α5 AI Processor 4K Gen6 enhances the LG UHD TV to provide you with an immersive experience. Watch non-4K content in 4K on big UHD screens to enjoy clarity and precision in every moment. Experience your favorite content up-close with an ultra-big 4K UHD TV. Pair up all you love to watch with crystal-clear sound the way it was meant to be heard. LG UHD TV takes convenience to a new level with support for Apple AirPlay, HomeKit, and Matter. Conveniently monitor connected appliances, check information almost instantly with your voice. Transform your experience with fast, smooth gaming and feel like you're truly immersed in the game.
| Model | 86UR78006LC |
|---|---|
| Brands | LG |
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Country of origin | South Korea |
| TV Screen Size | 86" |
| Backlight type | Direct LED |
| Display Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Display type | UHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Nano Color | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10, HLG, and Dolby Vision |
| Dolby Vision | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video, etc. |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 23 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DT |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes (DVB-T2) |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 HDMI ports |
| Annual Power Consumption | 280 kWh |
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100-240V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | 210W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1,960 x 1,160 x 215 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1,920 x 1,160 x 417 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1,920 x 1,113 x 58 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 600 x 400 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1,960 x 1,160 x 215 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | No |
| Klevu Image | /1/0/101003000000468_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000468_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review