LG OLED AI C4 4K Smart TV 77 Inch, α8 Gen7 AI Processor 4K, 40W Audio Output, 120Hz Native Refresh Rate, Dolby Vision, webOS 24 - Black - OLED77C46LA
QAR 9,999
In stock
SKU
101003000000502
-
α9 AI Processor 4K Gen7 Performance
Powered by the LG α9 AI Processor 4K Gen7, enhancing picture clarity and sound quality for a refined viewing experience. -
Brightness Booster for Vivid Visuals
Enjoy brighter and more dynamic visuals with Brightness Booster technology, improving overall picture brightness and clarity. -
Ultra Slim Design with Narrow Bezels
Featuring an ultra-slim profile and incredibly narrow bezels, this TV adds a sleek and modern touch to any living space. -
Dolby Vision & Atmos Entertainment
Experience cinematic visuals and immersive sound with Dolby Vision and Dolby Atmos, delivering a true home theater experience. -
Advanced Gaming Features
Enjoy smooth and responsive gameplay with VRR, G-SYNC, and FreeSync support for tear-free performance. -
Smart Features with ThinQ AI & webOS
Access seamless smart functionality with ThinQ AI and webOS for easy navigation, streaming, and control. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED AI C4 4K Smart TV 77 Inch, The alpha 9 AI Processor Gen7 chip redefines OLED with refinements that add transformative yet lifelike detail. Ultra-powerful alpha AI Processor enables AI-powered picture optimization based on millions of data points. Our advanced upscaling technology enhances picture detail to make content look like it was naturally shot in 4K. Our alpha AI processor enables real-time upscaling even for OTT content. Get a more immersive surround sound experience with virtual 11.1.2 channels. AI intelligently fine-tunes your audio to make it feel like sound is omni-directional and the action is all around you. Obliterate tears and lags with AMD FreeSync Premium, G-Sync compatibility, 144Hz Mode, and VRR built in.
| Model | OLED77C46LA |
|---|---|
| Brands | LG |
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 77" |
| Backlight type | Self-lit OLED |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3840 × 2160) |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz native |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| Picture Processor | α9 AI Processor 4K Gen7 |
| AI Upscaling | α9 AI Super Upscaling 4K |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, Apple TV+, etc. (webOS) |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | α9 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Digital & analog (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S2/S + analog) |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 ea (4K120, VRR, ALLM, QMS) |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50–60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1879 × 1130 × 228 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1711 × 1035 × 267 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1711 × 982 × 47.1 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 × 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1879 × 1130 × 228 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000502_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000502_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review