LG OLED B5 4K Smart TV 77 Inch, α8 Gen2 AI 4K Processor, 120Hz Native Refresh Rate, Dolby Vision And Atmos - Black - OLED77B56LA
-
α8 AI Processor Gen2 with 4K Upscaling
Powered by the LG α8 AI Processor Gen2, delivering enhanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Stunning Contrast
Experience deep blacks and exceptional contrast at every pixel, enhancing depth and fine details for a lifelike viewing experience. -
100% Color Fidelity & Volume
Enjoy accurate and vibrant visuals with 100% color fidelity and full color volume for richer and more realistic colors. -
AI Picture Pro Enhancement
AI Picture Pro analyzes and enhances each frame in real time, improving clarity, sharpness, and overall picture quality. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Control your TV effortlessly with voice commands, an AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
Premium Smart Viewing Experience
Combines powerful AI processing, stunning visuals, and smart features for an immersive entertainment experience. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED B5 4K Smart TV 77 Inch, The smarter and faster alpha 8 AI Processor Gen2 from a decade of innovation, Our processor’s AI engine is capable of recognizing content by genre. Based on this information, it provides the most optimal picture quality settings to deliver better depth and detail. Perfect Black is UL-verified and delivers true black levels to enhance perceived brightness and contrast. Also has earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. Complete your AI experience with AI Magic Remote featuring a dedicated AI button. Have your screen transform into a living canvas, featuring 100 pieces of art, immersive scenery, and ambient videos. Regular library updates will keep your space enriched, even when you're not watching TV.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Country of origin | Poland |
| TV Screen Size | 77" |
| Backlight type | Self‑lit OLED |
| Display Resolution | 3840 × 2160 (4K UHD) |
| Display type | OLED 4K Ultra HD |
| Refresh Rate | 120 Hz native |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Billion Rich Colors | Implicit |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision, HDR10, HLG, Cinema HDR |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | Yes |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 up‑mix) |
| Audio Codec | AC‑4, HE‑AAC, Dolby Atmos, PCM |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | DVB‑T2/T, DVB‑C, DVB‑S2/S |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| HDMI Input | 4 × HDMI 2.1 ports with VRR, ALLM, QMS support |
| Annual Power Consumption | ~159 kWh/year |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50–60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | 115 W on-mode typical |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1839 × 1130 × 200 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1719 × 1057 × 319 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1719 × 989 × 50.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 × 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1839 × 1130 × 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000567_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000567_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |