LG OLED C5 4K Smart TV 77 Inch, α9 AI Processor 4K Gen8, VRR 144Hz Refresh Rate, Dolby Vision And Atmos - Black - OLED77C56LA
-
α9 AI Processor Gen8 with 4K Upscaling
Powered by the LG α9 AI Processor Gen8, delivering advanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Exceptional Contrast
Experience deep blacks and stunning contrast at every pixel, enhancing depth and fine details for a lifelike viewing experience. -
100% Color Fidelity & Volume
Enjoy accurate and vibrant visuals with 100% color fidelity and full color volume for richer and more realistic colors. -
Brightness Booster Technology
Experience brighter and more vivid visuals with an advanced light-emitting structure that enhances overall picture clarity. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Navigate effortlessly with voice commands, a dedicated AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
Premium Cinematic Viewing Experience
Designed for next-level entertainment with powerful AI processing, stunning visuals, and seamless smart features. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED C5 4K Smart TV 77 Inch, The next-level visual detail with brilliant alpha 9 AI Processor Gen8, Our processor's AI engine analyzes and upscales every frame in detail. By recognizing faces, it delivers not only 4K visual quality, but enhanced facial expressions and depth. The alpha 9 AI Processor Gen8 and our new light boosting algorithm deliver brighter visuals. Perfect Black is UL-verified and delivers true black levels to enhance perceived brightness and contrast. Also has earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. Complete your AI experience with AI Magic Remote featuring a dedicated AI button. Have your screen transform into a living canvas, featuring 100 pieces of art, immersive scenery, and ambient videos. Regular library updates will keep your space enriched, even when you're not watching TV.
| Model | OLED77C56LA |
|---|---|
| Brands | LG |
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 77" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display type | OLED evo |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube, Disney+ |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | No |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | AC3, Dolby Digital, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RS-232C Input (Min Jack) | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| HDMI Input | 4 |
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100-240V, 50/60 Hz |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 67.8 x 40.4 x 10.5 inches |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 67.8 x 38.7 x 2.2 inches |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | No |
| Klevu Image | /1/0/101003000000553_1new_1.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000553_1new_1.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Item Returns | This item can be returned |