LG UHD AI UA85 4K Smart TV 75 Inch, AI Magic Remote, HDR10, webOS 25, Breathtaking Colour, ThinQ - Black - 75UA85006LA
-
Stunning 4K HDR10 Pro Picture Quality
Experience breathtaking color and detail with 4K HDR10 Pro, delivering vibrant visuals and enhanced contrast for a lifelike viewing experience. -
α7 AI Processor Gen8 Performance
Powered by the LG α7 4K AI Processor Gen8, providing advanced upscaling, improved visuals, and immersive surround sound. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Easily navigate and control your TV using the AI Magic Remote, featuring voice commands, an AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
4K Super Upscaling Technology
Enjoy enhanced resolution, brightness, and clarity as lower-resolution content is intelligently upscaled to near 4K quality. -
Ultra Big Screen Viewing Experience
Immerse yourself in entertainment on a massive screen, delivering high-resolution visuals for movies, sports, and gaming. -
Smart & Immersive Entertainment Experience
Combines powerful AI processing with advanced features for a seamless and engaging home entertainment setup. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8 With significant improvements to performance, faster processing from alpha 7 AI Processor Gen8 now delivers 4K picture quality with much better sharpness and depth than before. LG's powerful processor boosts the resolution to the original quality. Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity. Vibrant colors and brightness takes the screen resolution to new heights. Jump into elevated image quality with sharper contrast. Control your TV easily with AI magic remote no extra device needed! With a motion sensor and scroll wheel, point and click to use it like an air mouse or simply speak for voice commands. Pair background music with visuals to set the mood to your liking. Choose from preset music or even connect your mobile device via Bluetooth to play your own tracks. Conveniently connect your Google Photos account to your TV just by using your phone. Effortlessly personalize your space by using content from your own photo library. See important information at a glance. Get weather updates, sports alerts, view your Google Calendar, and even set up notifications for Home Hub, your viewing reservations and more.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 75" |
| Backlight type | Direct |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3,840 × 2,160) |
| Display type | 4K UHD LED |
| Refresh Rate | 60 Hz Native |
| Wide Color Gamut | No |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| Dolby Vision | No |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | No |
| Content Partners | Yes |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | No |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 up‑mix) |
| Audio Codec | AC‑4, AC‑3, EAC‑3, HE‑AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt‑X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Digital DVB‑T2/T, DVB‑C, DVB‑S2/S; Analog TV |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 3 ea HDMI inputs |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50–60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1820 × 1115 × 200 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1678 × 1027 × 361 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1678 × 964 × 59.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 400 × 400 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1820 × 1115 × 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000575_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000575_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |