LG QNED AI 4K Smart TV 75 Inch, α7 AI Processor 4K Gen8, AI Magic Remote, HDR10, webOS 25 - Black - 75QNED70A6A
QAR 4,299
In stock
SKU
101003000000594
-
Dynamic QNED Colour Technology
Experience an incredibly rich and vibrant colour palette powered by the All New Dynamic QNED Colour for lifelike visuals. -
α7 AI Processor 4K Gen8 Performance
Enjoy enhanced 4K picture quality with AI upscaling and immersive surround sound powered by the α7 4K AI Processor Gen8. -
AI Magic Remote Smart Control
Control your TV easily with the new AI Magic Remote featuring voice commands, AI button, and drag-and-drop functionality. -
4K Super Upscaling Technology
Improves resolution, brightness, and clarity for sharper and more detailed viewing experiences. -
Ultra Big Screen Experience
Delivers high-resolution entertainment on a massive screen for a truly cinematic viewing experience. -
Smart & Immersive Entertainment
AI-powered processing enhances both picture and sound for a more personalized and immersive experience. -
1 year Warranty, Free Delivery and installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation across Qatar.
The LG QNED AI 4K 75‑inch Smart TV combines advanced picture quality and smart performance in a stylish and versatile package. Powered by the α7 AI Processor 4K Gen8, this TV intelligently analyzes and enhances both visuals and sound in real time, delivering crisp 4K clarity, rich colors, and smoother motion across all types of content. With support for HDR10, the TV offers expanded contrast and dynamic range, bringing out vibrant highlights and deeper shadows for a more immersive and true‑to‑life viewing experience. The included AI Magic Remote makes on‑screen interaction effortless with point‑and‑scroll control and built‑in voice command support, allowing you to search, launch apps, and control smart devices with ease.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 75" |
| Backlight type | Direct‑LED |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3840 × 2160) |
| Display type | 4K QNED |
| Refresh Rate | 60 Hz Native |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Nano Color | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| Dolby Vision | No |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | Yes |
| Content Partners | Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, Apple TV+, LG Channels, etc |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | No |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | α7 AI Sound Pro |
| Audio Codec | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S2 + Analog |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 3ea |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50–60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | 100–150 W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1820 × 1150 × 200 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1678 × 1027 × 361 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1678 × 964 × 59.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 400 × 400 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1820 × 1150 × 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000594_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000594_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review