LG OLED AI 4K Smart TV 65 Inch, α8 AI Processor Gen2, 120Hz Native Refresh Rate, Dolby Vision and Atmos, AI Magic Remote, webOS 25 - Black - OLED65B56LA
-
α8 AI Processor Gen2 with 4K Upscaling
Powered by the LG α8 AI Processor Gen2, delivering enhanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Deep Contrast
Enjoy exceptional depth and detail with true black levels at every pixel, creating a more lifelike viewing experience. -
100% Color Fidelity & Volume
Experience accurate and vibrant visuals with 100% color fidelity and full color volume for richer and more realistic colors. -
AI Picture Pro Technology
AI Picture Pro analyzes and enhances each frame in real time, improving clarity, sharpness, and overall picture quality. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Control your TV effortlessly with voice commands, an AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
Premium Smart Viewing Experience
Combines advanced AI processing, stunning visuals, and smart features for an immersive entertainment experience. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED AI 4K Smart TV, α8 AI Super Upscaling 4K, 120Hz Smart TV AI Magic Remote webOS 25, Our processor’s AI engine is capable of recognizing content by genre. Based on this information, it provides the most optimal picture quality settings to deliver better depth and detail. Experience top visual quality with UL-verified Perfect Black and Perfect Color in the world's first TV to get a perfect-grade TÜV Rheinland's True Visual Experience with Indoor Lighting certification. LG OLED TV has UL-verified Perfect Black, and is TÜV certified for deeper contrast and enhanced brightness. Also earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. AI Magic Remote completes the AI experience.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Country of origin | Poland |
| TV Screen Size | 65" |
| Backlight type | Self‑lit OLED |
| Display Resolution | 3840×2160 (4K UHD) |
| Display type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz native |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | LG Channels, Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, BBC iPlayer, ITVX, etc |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | No |
| Game Service | Yes |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes (AI Sound Pro / Acoustic Tuning) |
| Audio Codec | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, HE-AAC, AAC, MP2/MP3, PCM, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes (DVB‑T/T2, DVB‑C, DVB‑S/S2, analog) |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| HDMI Input | 4× HDMI 2.1 |
| Annual Power Consumption | SDR 92 kWh/1000 h; HDR 167 kWh/1000 h; estimated annual ~127 kWh |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | ~92 W typical on‑mode |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1600 × 950 × 172 mm (W×H×D) |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1449 × 896 × 235 mm (W×H×D) |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1449 × 832 × 45.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 × 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1600 × 950 × 172 mm (W×H×D) |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000566_1new_1.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000566_1new_1.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |