LG OLED AI 4K Smart TV 65 Inch, α8 AI Processor Gen2, 120Hz Native Refresh Rate, Dolby Vision and Atmos, AI Magic Remote, webOS 25 - Black - OLED65B56LA
-
α8 AI Processor Gen2 with 4K Upscaling
Powered by the LG α8 AI Processor Gen2, delivering enhanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Stunning Contrast
Experience deep blacks and exceptional contrast at every pixel, enhancing depth and fine details for a lifelike viewing experience. -
100% Colour Fidelity & Volume
Enjoy accurate and vibrant colours with 100% colour fidelity and full colour volume for richer and more realistic visuals. -
AI Picture Pro Enhancement
AI Picture Pro analyzes and enhances each frame in real time, improving clarity, sharpness, and overall picture quality. -
AI Magic Remote with Advanced Controls
Use voice commands and advanced AI button functions on the Magic Remote for easy and intuitive control. -
Premium Smart Viewing Experience
Combines powerful AI processing, stunning visuals, and smart features for a next-level entertainment experience. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED AI B5 4K Smart TV, The smarter and faster alpha 8 AI Processor Gen2 from a decade of innovation, Our processor’s AI engine is capable of recognizing content by genre. Based on this information, it provides the most optimal picture quality settings to deliver better depth and detail. Experience top visual quality with UL-verified Perfect Black and Perfect Colour in the world's first TV to get a perfect-grade TÜV Rheinland's True Visual Experience with Indoor Lighting certification. Perfect Black & Colour whether it's bright or dark, only with LG OLED TV. 100% Colour Volume and 100% Colour Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colours even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. AI Magic Remote completes the AI experience
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 65" |
| Backlight type | OLED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Display type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, Apple TV+, LG Channels, regional apps |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | AI Sound Pro |
| Audio Codec | AC4, AC3, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | DVB-T2 / C / S2 |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 x HDMI 2.1 |
| Annual Power Consumption | Approx. 117 kWh/year |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | Approx. 95 W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1600 x 950 x 172 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1449 x 897 x 235 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1449 x 832 x 45.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1600 x 950 x 172 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000570_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000570_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |