LG 65 inch UHD 4K Smart TV | 65UT80006LA
QAR 1,799
In stock
Only 1 left
SKU
101003000000521
- Sharp 4K Ultra HD picture
- Smart processor with 4K Upscaling and more
- webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more
- Stylish design
- Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR
Advanced dimming technology ensures you see fine detail and remarkable true-to-life imagery, by operating dimming areas across the screen. Ultimate immersion from life-size entertainment. See all your content on an ultra-big display and enjoy unparalleled clarity and scale for watching, playing, or exercising.
| Model | 65UT80006LA |
|---|---|
| Brands | LG |
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 65" |
| Backlight type | Direct |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Display type | 4K UHD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Wide Color Gamut | No |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Brightness Booster | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10, HLG |
| Dolby Vision | No |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | No |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | No |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | No |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Clear Voice Pro | Yes (Auto Volume Leveling) |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100~240V 50-60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1600 x 970 x 172 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1454 x 906 x 269 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1454 x 838 x 57.7 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 300 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1600 x 970 x 172 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | No |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review