LG UHD AI UA85 4K Smart TV 55 Inch, α7 AI Processor 4K Gen8, AI Magic Remote, HDR10, webOS 25 - Black - 55UA85006LA
QAR 1,699
In stock
SKU
101003000000588
-
4K HDR10 Pro Stunning Picture Quality
The LG TV delivers breathtaking colour and detail with 4K HDR10 Pro for a more vivid and realistic viewing experience. -
α7 AI Processor Gen8 with 4K Upscaling
Powered by the α7 AI Processor Gen8, featuring AI Super Upscaling 4K and personalized picture & sound optimization for enhanced performance. -
Advanced Cinematic Viewing Experience
Enjoy True Cinema Experience with 4K HDR10, HLG, Filmmaker Mode, and Advanced Dynamic Tone Mapping for accurate picture reproduction. -
Optimized Gaming Performance
Experience smooth and responsive gameplay with HGiG, ALLM, HDMI 2.0 eARC, and Game Optimizer support. -
Smart AI Picture & Sound Wizard
AI-driven personalization adjusts visuals and audio settings to match your preferences for an optimized entertainment experience. -
Premium Smart Entertainment System
Combines powerful AI processing, cinematic visuals, and gaming features for a complete home entertainment solution. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
Experience immersive entertainment with the LG 55UA85006LA 4K UHD Smart TV. Featuring a sleek design and advanced webOS 25 platform, it offers vibrant visuals, AI-enhanced audio, and seamless connectivity for a superior viewing experience. Vibrant colors and brightness takes the screen resolution to new heights. Jump into elevated image quality with sharper contrast. Interact with the AI Chatbot through your AI Magic Remote and address all concerns from configuring settings to troubleshooting. Choose the audio you like from a selection of sound clips. From 40 million parameters, AI creates a tailored sound profile tuned to your preferences.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 55" |
| Backlight type | LED |
| Display Resolution | 3840x2160 (4K UHD) |
| Display type | LED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Wide Color Gamut | No |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Filmmaker Mode | No |
| HDR (High Dynamic Range) | Basic HDR |
| Dolby Vision | No |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | No |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | No |
| HGIG Mode | No |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | No |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | No |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 23 |
| Sports Alert | No |
| Game Service | No |
| Matter | No |
| Music Service | No |
| Family Settings | No |
| AI Concierge | No |
| Home Office | No |
| Home Hub | No |
| Always Ready | No |
| Multi View | No |
| Chromecast built-in | No |
| USB Camera Compatible | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | No |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| Bluetooth Surround Ready | No |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | No |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 3ea |
| VESA Mounting (WxH) | 400x200mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000588_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000588_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review