LG OLED evo C5 4K Smart TV 55 Inch, α9 AI Processor 4K Gen8, VRR 144Hz Refresh Rate, Dolby Vision And Atmos - Black - OLED55C56LA
-
α9 AI Processor Gen8 with 4K Upscaling
Powered by the LG α9 AI Processor Gen8, delivering enhanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Infinite Contrast
Experience stunning contrast and depth with true black levels in every pixel, bringing out fine details and lifelike visuals. -
Brightness Booster Technology
Enjoy brighter and more vivid visuals with an advanced light-emitting structure that enhances overall picture brightness and clarity. -
100% Color Fidelity & Volume
Witness accurate, lifelike colors with 100% color fidelity and richer hues with full color volume for an exceptional viewing experience. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Control your TV effortlessly using the AI Magic Remote, featuring voice commands, a dedicated AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
Premium Cinematic Viewing Experience
Designed for next-level entertainment with advanced display technology, powerful processing, and immersive visuals. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED evo 55 Inch TV C5, α9 AI Processor 4K Gen8, VRR 144Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos, The next-level visual detail with brilliant alpha 9 AI Processor Gen8 Our processor's AI engine analyzes and upscales every frame in detail. By recognizing faces, it delivers not only 4K visual quality, but enhanced facial expressions and depth. Perfect Black is UL-verified and delivers true black levels to enhance perceived brightness and contrast. Also has earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. AI Magic Remote completes the AI experience.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Country of origin | India |
| TV Screen Size | 55" |
| Backlight type | OLED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Nano Color | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| Picture Processor | α9 AI Processor 4K Gen7 |
| AI Upscaling | α9 AI Super Upscaling 4K |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 144Hz) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | Various streaming services |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 122.2 cm x 70.3 cm x 23.0 cm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 122.2 cm x 70.3 cm x 4.5 cm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | No |
| Klevu Image | /1/0/101003000000552_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000552_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |