LG OLED evo AI CS5 4K Smart TV 55 Inch, α9 AI Processor 4K Gen8, AI Super Upscaling 4K, webOS 25, AI Magic Remote - Black - OLED55CS5VA
QAR 4,799
In stock
SKU
101003000000599
-
α9 AI Processor Gen8 with 4K Upscaling
Powered by the LG α9 AI Processor Gen8, delivering advanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Exceptional Contrast
Experience stunning contrast and depth with true black levels at every pixel, enhancing detail and realism. -
100% Color Fidelity & Volume
Enjoy lifelike visuals with 100% color fidelity and full color volume, producing richer and more accurate colors. -
AI Picture Pro Enhancement
AI Picture Pro intelligently analyzes and enhances each frame, improving clarity, sharpness, and overall viewing quality. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Navigate easily with voice commands, a dedicated AI button, and drag-and-drop functionality using the Magic Remote. -
Premium Smart Entertainment Experience
Designed for high-end viewing with powerful AI processing, stunning visuals, and seamless smart features. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED evo AI CS5 4K 120Hz Smart TV, Our processor's AI engine analyzes and upscales every frame in detail. By recognizing faces, it delivers not only 4K visual quality, but enhanced facial expressions and depth. Perfect Black is UL-verified and delivers true black levels to enhance perceived brightness and contrast. Also has earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. Al Magic Remote completes the Al experience.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 55" |
| Backlight type | OLED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Display type | OLED evo |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | Yes |
| Brightness Booster | Yes |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, Apple TV+, LG Channels, regional apps |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 22 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | AI Sound Pro |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | DVB-T2 / C / S2 |
| USB Input | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 x HDMI 2.1 |
| Annual Power Consumption | Approx. 99 kWh / year |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | Approx. 81 W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1360 x 810 x 172 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1222 x 757 x 235 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1222 x 703 x 45.1 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1360 x 810 x 172 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000599_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000599_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review