LG OLED B5 4K Smart TV 55 Inch, α8 Gen2 AI Processor 4K, 20W Audio Output, 120Hz Native Refresh Rate - Black - OLED55B56LA
-
α8 AI Processor Gen2 with 4K Upscaling
Powered by the LG α8 AI Processor Gen2, delivering enhanced 4K picture quality, intelligent upscaling, and immersive surround sound. -
True Black for Stunning Contrast
Enjoy deep blacks and incredible contrast at every pixel, enhancing depth and fine details for a lifelike viewing experience. -
100% Color Fidelity & Volume
Experience accurate and vibrant colors with 100% color fidelity and full color volume for richer and more realistic visuals. -
AI Picture Pro Enhancement
AI Picture Pro analyzes and enhances each frame in real time, improving clarity, sharpness, and overall visual quality. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Easily control your TV with voice commands, an AI button, and intuitive drag-and-drop functionality using the Magic Remote. -
Premium Smart Viewing Experience
Combines advanced AI processing, stunning visuals, and smart features for an immersive entertainment setup. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
LG OLED B5 4K Smart TV 55 Inch, The smarter and faster alpha 8 AI Processor Gen2 from a decade of innovation, Our processor’s AI engine is capable of recognizing content by genre. Based on this information, it provides the most optimal picture quality settings to deliver better depth and detail. Perfect Black is UL-verified and delivers true black levels to enhance perceived brightness and contrast. Also has earned UL eyesafe verification for a more comfortable watching experience by reducing blue light emissions. 100% Color Volume and 100% Color Fidelity certified. Enjoy accurate, vibrant colors even in sunlight or dark environments. AI Super Upscaling and OLED Dynamic Tone Mapping analyze each frame's elements to enhance resolution, brightness, depth, and clarity. Complete your AI experience with AI Magic Remote featuring a dedicated AI button.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Country of origin | Poland |
| TV Screen Size | 55" |
| Display Resolution | 3840 × 2160 (4K Ultra HD) |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 100% Color Volume | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Perfect Black | Yes |
| 100% Color Fidelity | No |
| Billion Rich Colors | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | AI Picture Pro |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes (Dolby Vision, HDR10, HLG supported) |
| Motion | OLED Motion |
| Dolby Vision | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Cloud Gaming | Nvidia GeForce Now, Utomik |
| FreeSync Premium™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Content Partners | Yes |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | Yes |
| Music Service | Yes |
| Room to Room Share | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | No |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes |
| Audio Codec | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input | 1ea |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes (Digital + Analog; DVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2/S) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 4 × HDMI (HDMI 2.1) |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Power Consumption | 92 W |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 1360 × 810 × 172 mm |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 1228 × 772 × 235 mm |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 1228 × 708 × 45.9 mm |
| VESA Mounting (WxH) | 300 × 200 mm |
| Shipping (WxHxD) | 1360 × 810 × 172 mm |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000598_1-new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000598_1-new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |