LG UHD AI UA85 4K Smart TV 43 Inch, AI Magic Remote, HDR10, webOS 25, Breathtaking Colour, ThinQ - Black - 43UA85006LA
-
Real 4K UHD with HDR10 Pro
Enjoy breathtaking picture quality with Real 4K UHD resolution and HDR10 Pro, delivering stunning color, contrast, and fine detail. -
α7 AI Processor Gen8 with AI Upscaling
Powered by the LG α7 AI Processor Gen8, featuring AI Super Upscaling 4K and personalized picture and sound optimization for a smarter viewing experience. -
AI Magic Remote with Smart Controls
Control your TV effortlessly with the AI Magic Remote, featuring voice commands, a dedicated AI button, and intuitive drag-and-drop functionality. -
True Cinema Experience
Enjoy cinematic visuals at home with support for 4K HDR10, HLG, Filmmaker Mode, and Advanced Dynamic Tone Mapping for accurate picture quality. -
Ultimate Gaming Features
Level up your gaming with HGiG support, ALLM, HDMI 2.0 eARC, and Game Optimizer for smooth, responsive, and immersive gameplay. -
Smart & Immersive Entertainment Hub
Combines AI intelligence, powerful processing, and advanced features for a premium home entertainment experience. -
1 Year Warranty, Free Delivery and Installation
Enjoy complete peace of mind with a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable after-sales support and protection against manufacturing defects. This product also comes with free delivery and installation all over Qatar.
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8 With significant improvements to performance, faster processing from alpha 7 AI Processor Gen8 now delivers 4K picture quality with much better sharpness and depth than before. LG's powerful processor boosts the resolution to the original quality. Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity. Vibrant colors and brightness takes the screen resolution to new heights. Jump into elevated image quality with sharper contrast. Control your TV easily with AI magic remote no extra device needed! With a motion sensor and scroll wheel, point and click to use it like an air mouse or simply speak for voice commands. Pair background music with visuals to set the mood to your liking. Choose from preset music or even connect your mobile device via Bluetooth to play your own tracks. Conveniently connect your Google Photos account to your TV just by using your phone. Effortlessly personalize your space by using content from your own photo library. See important information at a glance. Get weather updates, sports alerts, view your Google Calendar, and even set up notifications for Home Hub, your viewing reservations and more.
| Brands | LG |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| TV Screen Size | 43" |
| Backlight type | Direct LED |
| Display Resolution | 3840×2160 (4K UHD) |
| Display type | LCD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Wide Color Gamut | No |
| Perfect Black | No |
| 100% Color Fidelity | No |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 Pro + HLG |
| Dolby Vision | No |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync Premium™ | No |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | No |
| FreeSync™ | No |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Game Service | Yes |
| Matter | No |
| Music Service | Yes |
| Family Settings | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| Home Office | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Multi View | No |
| Chromecast built-in | Yes |
| USB Camera Compatible | No |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Sound | Yes (AI Sound Pro) |
| Audio Codec | Dolby Digital |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | No |
| DTS:X (by-pass only) | No |
| Dolby Atmos | No |
| Clear Voice Pro | Yes |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.0) |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | No |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | No |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | Yes (DVB‑T/T2/S/S2/C, ATSC, NTSC, PAL, SECAM) |
| Wi-Fi® Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| HDMI Input | 3× HDMI 2.1 |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Klevu Image | /1/0/101003000000558_1new.jpg |
| Klevu Hover Image | /1/0/101003000000558_1new.jpg |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Item Returns | This item can be returned |