LG 31.5'' UHD 4K (3840x2160) HDR IPS Monitor | 32UN650-W
- 31.5-inch UHD 4K
- IPS Display
- HDR10
- DCI-P3 95% (Typ.)
- AMD FreeSync™
- MAXXAUDIO®
AMD FreeSync™
Fluid and Rapid Motion
With AMD FreeSync™ technology, console gamers can experience seamless, fluid movement throughout high resolution, fast-paced games. AMD FreeSync™ virtually eliminates screen tearing and stuttering.
Dynamic Action Sync
React Faster to Opponents
Minimize input lag with Dynamic Action Sync so gamers can catch every single moment in real-time.
Black Stabilizer
Attack First in Dark
Gamers can avoid snipers hiding in the darkest places and quickly escape situations when the flash explodes.
Enjoy 4K and HDR Contents
More Vividly and Realistically
HDR content from multiple streaming services explores. The result is the most true with vivid brightness, and wide color range when playing on LG UHD 4K monitor with HDR10 technology in support of DCI-P3 (Typ.) color space.
Ergonomic Design
Easy and Ergonomic
The One-Click stand makes it easy to install without any other equipment, and flexibly adjust the height and tilt of the big screen to position it in the optimal position for you.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | LG |
| USB-C / Thunderbolt™3 | No |
| Stand | Yes |
| Speaker | Yes |
| Screen Size | 31.5" |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K) |
| Panel Type | IPS |
| Interface | HDMI, DP |
| Power Consumption (Sleep Mode) | <0.3W |
| Power Consumption (Typ.) | 45W |
| Power Consumption (Max.) | 60W |
| Type | IPS |
| AC Input | 220-240V |
| DC Off (Max) | <0.3W |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100 |
| Display Position Adjustments | Tilt, Height |
| Tilt (Angle) | -5° to 20° |
| DisplayPort | Yes |
| Headphone Out | Yes |
| HDMI | Yes |
| D-Sub | No |
| Response Time (GTG) | 5ms |
| Pixel Pitch (mm) | ~0.182 |
| Color Depth (Number of Colors) | 1.07B (10-bit) |
| Surface Treatment | Anti-glare, 3H |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Gamut (Typ.) | 95% DCI-P3 |
| 3-Side Virtually Borderless Design | Yes |
| User Defined Key | No |
| VESA Adaptive Sync | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| HDR 10 | Yes |
| FPS Counter | No |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| On Screen Control (OSC) | Yes |
| Factory Calibrated | Yes |
| Crosshair | No |
| Black Stabilizer | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Smart Energy saving | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Super Resolution+ | No |
| Display type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Weight in Shipping | ~10 kg (est.) |
| Weight without Stand | 6.5 kg |
| Weight with Stand | 8.2 kg |
| Dimension in Shiping (W x H x D) | ~850 x 500 x 200 mm (est.) |
| Dimension with Stand (W x H x D) | 714.3 x 595.9 x 226.7 mm |
| Item Returns | This item can be returned |