Kenwood MRW 150W 2 Way Marine Speaker | KFC-1653
QAR 199
In stock
Only 1 left
SKU
301013000000062
- Frequency Response: 60Hz - 20,000Hz
- Impedance: 4 ohms
- Woofer: Water Resistant PP Cone
- Tweeter: 1" Balanced Dome Tweeter
- Mounting Depth: 2-7/16"
- Frequency Response: 60Hz - 20,000Hz
- Impedance: 4 ohms
- Woofer: Water Resistant PP Cone
- Tweeter: 1" Balanced Dome Tweeter
- Mounting Depth: 2-7/16"
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Kenwood |
| Model | KFC-1653MRW |
| Maximum Music Power | 150W |
| Frequency Response | 60 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity ( 1W / 1m ) | 86 dB/W at 1m |
| Impedance | 4 ohms |
| Cut-Out Dimensions | 5-1/8 in (130 mm) |
| Mounting Depth | 2-7/16 in (62 mm) |
| Magnet Size | Woofer: φ70 x t20 mm, Tweeter: φ35 x t6 mm |
| Magnet Weight | Woofer: 8.1 oz (230 g) |
| Size | Woofer: 6.5 in (165 mm), Tweeter: 1 in (25 mm) |
| RMS | 50W |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review