JBL Tour Pro 3 True Wireless Noise Cancelling Earbuds With Smart Charging Case, Up To 44 Hours Of Music Playback - Black - JBLTOURPRO3BLK
- Immersive JBL Spatial 360 sound with Head Tracking
- True Adaptive Noise Cancelling 20, real time calibration and custom control
- 6 mics for perfect call with JBL Crystal AI Algorithm
- Automatically connect to the world around you or have a chat
- A personalized sound experience
Get ready for the smartest True Wireless earbuds yet. JBL Tour Pro 3 earbuds come in a newly redesigned Smart Charging Case with a handy and more feature-packed touchscreen, giving you full control over your listening experience while your phone stays in your pocket. Connect seamlessly with any Bluetooth device and immerse yourself in your music, movies, and games with JBL Spatial 360 sound with head tracking. The JBL Tour Pro 3 are also powered by legendary Hi-Res JBL Pro Sound. When it’s time to work, tune out the world with Real-Time True Adaptive Noise Cancelling. On a flight, use the Smart Charging Case as an audio transmitter dongle to wirelessly connect to the inflight system (or PC) and enjoy cinematic sound experience while you're in the air. Or at your desk, easily connect the Smart Charging Case to your computer, for perfect call quality.
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Brands | JBL |
| Type | In-ear true wireless earbuds |
| Driver Size (mm) | 10.2 mm dynamic driver + 5.1 mm x 2.8 mm balanced armature drivers |
| Number of Microphones | 6 beamforming microphones |
| Dynamic frequency response range | 20 Hz – 40 kHz |
| Impedance | 32 Ω |
| Number of drivers per ear | 2 |
| Plug | USB Type-C |
| Built-In Microphone | Yes |
| Hands Free Call | Yes |
| Speed Charge | Yes, 10-minute charge provides 3 hours of playback |
| Voice Assistant Integration | Yes (Google Assistant, Amazon Alexa, Siri) |
| Wireless Charging | Yes |
| Cable Length | Approximately 20 cm |
| Water Resistant | IPX5-rated |
| Battery Life | Up to 11 hours (earbuds), plus 33 hours with charging case (ANC off) |
| Talk Time | Up to 5.5 hours (ANC off) |
| Charging Time | Approximately 2 hours from empty |
| Multi Pairing | Yes |
| Google Fast Pair | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |