JBL Go Essential 2 Portable Waterproof Bluetooth Speaker, Rich Original Pro Sound Delivers Surprisingly Big Audio And Rich Bass - Blue - JBLGOESSENTIAL2BLU
QAR 159
In stock
SKU
301001000000725
- Wirelessly stream music from your phone, tablet, or any other Bluetooth-enabled device
- Go Essential gives you up to 5 hours of playtime on a single charge
- JBL Go Essential is IP67 waterproof, so you can bring your speaker anywhere
- Go Essential is the perfect speaker to take your music everywhere
- The ultra-compact wireless Bluetooth speaker delivers powerful sound with deep, detailed bass
JBL Go Essential 2 Portable Waterproof Bluetooth Speaker in Blue, the ultra-compact wireless Bluetooth speaker delivers powerful sound with deep, detailed bass and transforms any place into a captivating sound backdrop. Rechargeable Battery with a runtime of up to 5 hours per charge, the mini speaker ensures uninterrupted music enjoyment without having to constantly think about charging. With IP67 certification, the Bluetooth speaker provides protection from water and dust and is suitable for use at the pool, park and many other places.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | JBL |
| Dynamic frequency response range | 180Hz – 20kHz |
| Charging Cable | USB Type-C |
| Dimensions | 86.0 x 71.2 x 31.6 mm |
| Power (W) | 3.1W RMS |
| Battery capacity | 730 mAh |
| Battery Life | Up to 5 hours |
| Charging Time | Approximately 2.5 hours (5V 1A) |
| Type | Portable Mono Bluetooth Speaker |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review