JBL PARTYBOXENCORE ESSENTIAL Portable Party Speaker 100W
QAR 849
In stock
Only 1 left
SKU
301001000000478OA
- PRE-OWNED UNIT
- Click here to view terms and conditions for pre-owned unit
- This product is Jumbo Certified and has a 6-month warranty from the date of purchase.
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | JBL |
| Power (W) | 100W RMS |
| Number of Channels | 1 |
| Klevu Image | /3/0/301001000000478oa_1.jpg |
| Klevu Hover Image | /3/0/301001000000478oa_1.jpg |
| USB | Supports FAT16 and FAT32 formats; compatible with MP3, WMA, and WAV files |
| Bluetooth | Version 5.1 |
| Wireless Party Link (Dual Mode) | Yes, supports True Wireless Stereo (TWS) for pairing two speakers wirelessly |
| Bluetooth App | JBL PartyBox app for controlling music, updating settings, and customizing light show colors |
| Lighting | Dynamic light show with ring light and strobe effect that syncs to the beat of your music |
| Water/Splashproof | IPX4-rated splashproof design |
| Standard | Mono channel configuration |
| Custom EQ(App) | Yes, adjustable via the JBL PartyBox app |
| Woofer Unit | One 5.25-inch (133 mm) woofer |
| Tweeter Unit Size | Two 1.75-inch (44 mm) tweeters |
| AAC | Yes |
| SBC | Yes |
| Battery Charging Time (hrs) | Approximately 3.5 hours |
| Battery Life | Up to 6 hours, depending on volume level and audio content |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review