JBL Clip 5 Ultra-Portable Waterproof Speaker, Powerful Sound, Compact Design, And Waterproof Durability - Squad - CLIP5
QAR 209
In stock
SKU
301001000000645
- The JBL Clip 5 features a redesigned built-in carabiner, making it easy to attach to backpacks, belts, or bags for music anywhere you go
- Enjoy powerful JBL Pro Sound with improved bass performance packed into a compact and travel-friendly speaker
- Keep the music going with up to 12 hours of battery life, plus Playtime Boost for extended listening during long trips
- Designed for outdoor adventures, the JBL Clip 5 is fully waterproof and dustproof, perfect for beaches, hikes, and poolside fun
- Durable materials and a rugged build make the Clip 5 ideal for travel, camping, and everyday outdoor use
The JBL Clip 5 ultra-portable Bluetooth speaker is small enough to hold in one hand, but don't let the size fool you it's big where it counts. A wide, fully integrated carabiner is big enough to clip to just about anything. The powerful driver and passive radiator deliver bigger, louder JBL Pro Sound and punchy bass. A single charge gives you up to 12 hours of playtime and even more if Playtime Boost is turned on. Speaking of outside, it's IP67-certified waterproof and dustproof, so it's a natural to take on your next hike or camping trip. Pair two Clip 5 together for stereo sound, or instantly connect it with multiple JBL Auracast-enabled speakers for even bigger sound over more space.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | JBL |
| Model | JBLCLIP5SQD |
| Dynamic frequency response range | 95 Hz - 20 kHz |
| Impedance | 4 ohms |
| Powerbank | No |
| Charging Cable | USB-C |
| LED lighting | No |
| Dimensions | 86.5 x 135 x 46 mm |
| Power (W) | 7W |
| Battery capacity | 730 mAh |
| Battery Life | Up to 12 hours |
| Charging Time | 3 hours |
| Type | Portable Bluetooth |
| Bluetooth App | Yes (JBL Portable) |
| AUX In | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review