Infinix Hot 30i 4GB+64GB Smartphone - Mirror Black | X669D
QAR 319
Out of stock
SKU
601001000006261
- 4 GB RAM | 64 GB ROM | Expandable Upto 1 TB
- 16.76 cm (6.6 inch) HD+ Display
- 50MP + AI Lens | 5MP Front Camera
- 5000 mAh Battery
- G37 Processor
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
| Brands | Infinix |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Model | X669D |
| Display type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56" |
| Display Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Resolution | 1612x720 |
| RAM | DEF |
| Memory Card Slot | Yes |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | No |
| Chipset | Unisoc T606 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz) |
| Selfie Camera | 8MP |
| Back Camera | 13MP + 0.08MP |
| Digital Zoom | 5x |
| Optical Zoom | No |
| Video Resolution | 1080p 30fps |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W wired |
| Wireless Charging | No |
| Network | 4G |
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| NFC | Yes |
| Charging Port | USB-C |
| Headphone jack | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 164 x 75.8 x 8.4 |
| Water & Dust Resistant | No |
| Housing Material | Plastic |
| Box Contents | Phone, charger, cable, docs |
| S Pen | No |
| Samsung Health | No |
| Samsung Wallet | No |
| Circle to Search | No |
| Live Translate | No |
| Note Assist | No |
| Generative Edit | No |
| Apple Pay | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review