HMD Aura 4+128GB Smartphone - Green |TA-1631 DS
QAR 399
Out of stock
SKU
301028000000045
- 6.53"" FHD+ display for immersive viewing experience
- Quad camera setup for capturing stunning photos
- Long-lasting 4000mAh battery for all-day usage
| Is Pre-Order | No |
|---|---|
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
| Brands | HMD |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Color | Default |
| Color | Green |
| Model | TA-1631 DS |
| Display type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56" |
| Display Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Resolution | 1612x720 |
| RAM | DEF |
| Memory Card Slot | Yes |
| Sim Slot | Yes |
| E-Sim | No |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz) |
| Selfie Camera | 5MP |
| Back Camera | 13MP + 2MP |
| Digital Zoom | 8x |
| Optical Zoom | No |
| Video Resolution | 1080p 30fps |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| Network | 4G |
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| NFC | Yes |
| Charging Port | USB-C |
| Headphone jack | Yes |
| Bluetooth | 5.2 |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Crash Detection | No |
| Accelerometer | Yes |
| Height x Width x Depth (mm) | 165.7 x 76.3 x 8.9 |
| Water & Dust Resistant | IP52 |
| Housing Material | Plastic |
| Box Contents | Phone, charger, cable, docs |
| S Pen | No |
| Samsung Health | No |
| Samsung Wallet | No |
| Circle to Search | No |
| Live Translate | No |
| Note Assist | No |
| Generative Edit | No |
| Apple Pay | No |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review