Harman Kardon Onyx Studio 7 Portable Stereo Bluetooth Speaker - Black
QAR 999
In stock
SKU
301001000000453
- Superior stereo performance
By adding dual tweeters into the latest evolution of Harman Kardon's renowned line of portable speakers, the Onyx 7 creates the illusion an immersive, multi-directional soundscape. - Elegant design
Crafted from premium materials, the Onyx 7 easily blends into your lifestyle and home. The sleek, anodized aluminum handle also doubles as a sturdy base for ease of portability. - Wireless Bluetooth Streaming
Double your musical possibilities by pairing the playlists of two wireless Bluetooth devices with a portable Onyx 7 speaker for enhanced audio power. - 8 hours of playtime
With 8 hours of battery life, there's no power cord tying you down. Experience the freedom of music on the go. - Wireless Dual Sound
Wirelessly connect two Harman Kardon Onyx Studio 7 speakers for an elevated music listening experience.
Elevate your senses with superior stereo and artful industrial design.
Immerse yourself in the rhythm of life with unrivalled acoustic precision. Elegantly crafted, the Harman Kardon Onyx Studio 7 offers dual tweeters for beautiful stereo performance and a sleek anodized aluminum handle for ease of portability. With 8 hours of battery life, you can move wherever the music takes you. Listen to your favorite playlists or connect two Onyx Studio 7 speakers to create the perfect soundscape for any occasion.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Harman Kardon |
| Model | Onyx Studio 7 (Black) |
| Dynamic frequency response range | 50 Hz - 20 kHz (-6dB) |
| Powerbank | No |
| Charging Cable | Yes (Power Adapter) |
| LED lighting | No |
| Dimensions | 268x302x160 mm |
| Power (W) | 50 (1x50W) |
| Battery capacity | 3,250 mAh |
| Battery Life | 8 hours |
| Charging Time | 5 hours |
| Type | Stereo Speaker |
| Bluetooth App | No |
| AUX In | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review