Harman Kardon Citation Sub S Compact Wireless Subwoofer, Wireless Connectivity, Compact Design, Premium Build Quality, Immersive Audio Experience - Grey
QAR 1,249
In stock
Only 1 left
SKU
301001000000472
- With automatic software updates for new features and services
- Citation Surrounds for an impressive, multi-channel home theater surround sound experience
- Ready for multi-channel surround sound
- Citation is the ultimate expression and is the worlds first truly premium product of its kind
- No need to run audio cables to the Citation Sub, it connects wirelessly making setup a breeze
The Harman Kardon Citation Sub is a next generation wireless subwoofer. Easy to set up and use, Citation Sub blends innovation in home audio with attention to detail in design, allowing for sophisticated looks and thundering bass for movies and music when paired with Citation Bar or Citation Tower. Get the full 5.1 home theater surround sound experience without the cables. With automatic software updates, your Citation Sub will always be up to date and at its best.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Harman |
| Model | Citation Sub S |
| Power (W) | 100W RMS |
| Features | 6.5" subwoofer, 100W RMS, WiSA wireless connectivity, Kvadrat wool fabric, automatic software updates |
| Dimensions | 248 x 386 x 248 mm |
| Power-on Mode | Instantly on, ready to receive signal |
| Stand-by Mode | Enters networked standby after 20 minutes without operation |
| Woofer Unit | 1 x 6.5" subwoofer |
| Frequency Response | 40 Hz – 20 kHz |
| Audio Inputs | connects wirelessly via WiSA |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review