Harman Kardon Citation Multibeam 700 Compact Soundbar With Surround, Wireless Surround Sound, Multi-Channel Surround Sound - Grey - HKCITAMB700
QAR 2,350
In stock
Only 1 left
SKU
301001000000471
- Get a room-filling surround sound effect without the need for extra speakers and wires
- Harman Kardon Citation MultiBeam 700 blends home audio innovation with sophisticated design
- Its premium blended wool fabric, made by Kvadrat, is dirt repellent and flame retardant
- All speakers support both 2.4GHz and 5GHz Wi-Fi connections
- Access more than 300 music streaming services
The Harman Kardon Citation MultiBeam 700 delivers full surround sound to your TV without the need for extra speakers and wires. As a standalone soundbar, it projects rich audio to every corner of the room. Plus, you can control the experience using just your voice, with help from the Google Assistant. When paired with the rest of the Citation range, the Citation MultiBeam 700 can also operate as a center channel to create the ultimate home theater setup for full, detailed surround sound. Enjoy more than 300 music streaming services with the convenience of AirPlay and Chromecast built-in. Experience beautiful sound, no matter how you listen.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Harman |
| Speaker Output | Total output power: 210W RMS; Soundbar: 2 x 25mm tweeters, 5 x 50mm woofers |
| Audio Inputs | 1 x Optical, Bluetooth, Chromecast built-in, AirPlay |
| Audio Formats | Supports various streaming formats via Chromecast built-in and AirPlay |
| Power (W) | Networked standby power: <2.0W; Power supply: 100-240V~50/60Hz |
| Dimensions | Width: 790 mm, Height: 65 mm, Depth: 130 mm; Weight: 3.7 kg |
| Voice Assistant Integration | Google Assistant built-in for voice control |
| Bluetooth | Version 4.3; Frequency range: 2402 – 2480MHz; Transmitter power: <10dBm |
| Wi-Fi | Supports IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz/5GHz) networks |
| HDMI | 1 x HDMI ARC; Supports HDR10 and Dolby Vision pass-through |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review