Brother Desktop Document Scanner, Advanced Imaging Technology, 40 ppm Scanning Speed, 24 Bit Colour Processing - White - ADS-3100
QAR 1,749
In stock
Only 1 left
SKU
301002000000423
- Compact size and Scan Speeds of Up to 40ppm
- With single and dual-sided scanning speeds of up to 40ppm1 and capacity of up to 60 pages
- Scans several document types and sizes, scan directly to your computer or to USB with Hi-Speed USB 3.0 connectivity
- Helps safeguard sensitive documents and to securely connect to devices and networks
- Includes 7 applications to optimize, enhance and customize documents and workflows
Brother ADS‑3100 Desktop Document Scanner is a high‑performance, mid‑volume desktop scanning solution designed to streamline document digitization and office workflow efficiency. Featuring a robust and compact build, this scanner balances power, versatility, and ease of use making it a suitable choice for both professional and personal use.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | ADS-3100 |
| Scanning Speed | Up to 40 pages per minute (ppm) in both color and monochrome. Up to 80 images per minute (ipm) with duplex (2-sided) scanning. |
| Document Size - Multiple Sheets - Width | 50.8 mm to 215.9 mm. |
| Document Size - Multiple Sheets - Length | 50.8 mm to 355.6 mm. |
| Document Size - Single Sheet - Width | 50.8 mm to 215.9 mm. |
| Document Size - Single Sheet - Length | 50.8 mm to 355.6 mm. |
| Colour / Monochrome | Supports both color and monochrome scanning. |
| 2-Sided (Duplex) Scan | Yes |
| Colour Depth - Input | 48-bit color processing. |
| Colour Depth - Output | 24-bit color processing. |
| Resolution - Optical | Up to 600 x 600 dpi. |
| Resolution - Interpolated | Up to 1,200 x 1,200 dpi. |
| Document Scanning Width / Length | Maximum width: 215.9 mm. Maximum length: 355.6 mm. |
| Dimensions | Width: 299.5 mm. Depth: 290 mm. Height: 630.4 mm. Weight: Approximately 2.6 kg. |
| ADF (Automatic Document Feeder) | Up to 60 sheets (20 lb or 80 g/m² paper). |
| Memory Capacity | 512 MB. |
| Power Source | AC: 100 - 240 V, 50/60 Hz. |
| Power Consumption - Scanning | Approximately 23W. |
| Power Consumption - Ready | Approximately 5.4W. |
| Power Consumption - Power Saving / Deep Sleep | Approximately 1.4W. |
| Power Consumption - Power OFF | Approximately 0.1W. |
| Temperature Operating | 5°C to 35°C. |
| Humidity - Operating | 20% to 80% |
| Humidity - Storage | 10% to 90%. |
| Setup Support Utility | Connect and scan using USB 3.0 and USB host. |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review