Fitbit Versa 3 Aluminum Smart Watch - Black
QAR 714
Out of stock
SKU
601001000002513
- Receive a Daily Readiness Score that reveals if you™re ready to exercise or should focus on recovery (requires Fitbit Premium membership. Premium content recommendations are not available in all locales and may be in English only).Water resistance depth:50 meters
- Run, bike, hike and more phone-free”and see your real-time pace & distance”with built-in GPS. Then check out your workout intensity map in the Fitbit app
- Active Zone Minutes uses your resting heart rate to gauge exercise effort and gives you a buzz when you step up the intensity so you can make the most of your workouts. Fitbit Versa 3 is water resistant to 50 meters
- Better track heart rate 24/7 with PurePulse 2.0, Fitbit™s enhanced heart rate technology
- Use Google Assistant or Amazon Alexa Built-in to get quick news, set bedtime reminders and alarms, control your smart home devices and more just by speaking to your watch
- Get 6+ days of battery on a full charge plus one day of battery in just 12 minutes with fast charging (Battery life varies with use and other factors; up to 12 hours with continuous GPS)
- Track your time in light, deep and REM sleep, then receive your Sleep Score to better understand your sleep quality each night
- Play music and control Spotify from your wrist. Subscriptions required for use of music service; not available in all countries.
Meet Fitbit Versa 3 the smartwatch with everything you need to just go. Track your pace & distance and leave your phone at home with built-in GPS. You can also get call, text and app notifications, use Google Assistant or Amazon Alexa Built-in, control Spotify, Deezer and Pandora and use the built-in mic and speaker to take Bluetooth calls hands-free when your phone is nearby. Plus with Active Zone Minutes, 20+ exercise modes and 6+ day battery with 12-minute fast charging, you™ve got all the motivation you need to reach your health & fitness goals.
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Fitbit |
| Model | Versa 3 |
| Display type | AMOLED |
| Display Size | 1.58" |
| Chipset | NA |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Play back | Up to 6 days |
| GPS | Yes |
| Cellular | No |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| Height x Width x Depth (mm) | 40.5 x 40.5 x 12.35 |
| Band size | S & L |
| Band fits | 140–220mm |
| Glass Type | Gorilla Glass 3 |
| Water & Dust Resistant | 50m |
| Housing Material | Aluminum |
| Box Contents | Watch, Charger, Manual |
| Apple Pay | Yes |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review