Dreame X50 Ultra Robot Vacuum Cleaner, Liftable Side Brush, Extendable Side Brush, Mop Extend, Mop Removal, Auto Mop Cleaning - White - RLX85CE4
QAR 4,949
Out of stock
SKU
301020000000086
- 20000Pa Vormax suction effectively lifts dirt with advanced fluid-dynamic design for quiet operation
- Extended brushes and mop reach deeper into corners and under furniture for thorough cleaning
- Five customizable cleaning modes allow for tailored performance remove mops, avoid carpets, or boost suction power
- UL Solutions Diamond-Level Certified for top-tier cybersecurity
- Five modes customize cleaning by removing mops, avoiding carpets, or boosting suction
The Dreame X50 RLX85CE4 Vacuum Cleaner is a high-end smart robotic cleaning solution designed to deliver exceptional cleaning performance with minimal effort. Built with advanced automation, intelligent navigation, and powerful suction, it offers a truly hands-free cleaning experience for modern homes. The X50 features advanced mapping and navigation technology that scans your home layout and creates accurate floor maps. This allows it to plan efficient cleaning paths, avoid obstacles, and ensure complete coverage without missing spots.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Dreame |
| Suction Power (W) | 20,000 Pa |
| Net (kg) | 13.62 kg |
| Max Power (W) | 1,000 W |
| Gross(Kg) | 20.56 kg |
| Exhaust Filter Type | HEPA / Multi‑stage filtration |
| Dusting Brush | Side brushes |
| Dust Capacity (L) | 0.395 L |
| Cord Length | Cordless |
| Control Type | App + Touch / Onboard buttons + Automated control |
| Body on/off | On/Off via power button / App interface |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Battery Status Indicator | Yes |
| Max Suction Power (W) | 20,000 Pa |
| Power Mode | Adaptive / Variable mode |
| Normal / Power / Turbo | Yes, Multiple suction / Cleaning modes |
| Dust Bin Capacity (L) | 0.395 L |
| Batteries Included (Qty) | 1 internal battery |
| Battery Type | Lithium‑ion |
| Lithium-ion | Yes |
| Charging Time per battery (minutes) | 270 minutes |
| Mop Nozzle | Built‑in dual spinning mop pads |
| Mop Pads (Qty) | 2 mop pads |
| Product Dimensions (WxHxD mm) | 350 × 111 × 350 mm |
| Body (mm) (D X W X H) | 350 × 350 × 111 mm |
| Packing (mm) (D X W X H) | 457 × 340 × 590 mm |
| Color | White |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review