Dreame Portable Carpet Spot Cleaner, Hot Water Stain Removal, Versatile Multi-Surface Cleaning Tools, Lightweight And Ergonomic Design - Black - N10
QAR 489
In stock
SKU
301020000000098
- Features a high-performance 12000Pa suction motor and a penetrative spray system that deep cleans carpet fibres
- Capable of holding water heated up to 60°C, making quick work of stubborn, old stains, leaving your carpets noticeably fresher and cleaner
- Its compact design makes it easy to store, and the 1.1m hose and 5m power cord provide extended reach for less frequent moving and socket changes
- Designed for versatility, the N10 can be used on a wide range of surfaces including carpets, rugs, sofas, mattresses, car interiors, and fabric upholstery
- Utilizes powerful suction to thoroughly rinse the inside of the hose with the push of a button
The Dreame N10 Portable Carpet Spot Cleaner is a compact yet powerful cleaning device designed to tackle tough stains, spills, and dirt from carpets, upholstery, and other fabric surfaces. Ideal for homes with pets, children, or high foot traffic, this portable cleaner provides a quick and efficient way to maintain cleanliness without the need for large, bulky machines. This hygienic design helps maintain consistent cleaning performance and prevents re-depositing dirt onto surfaces.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Dreame |
| Suction Power (W) | 120 W |
| Noise Level | 68 dB |
| Net (kg) | 3.0 kg |
| Max Power (W) | 120 W |
| Gross(Kg) | 3.5 kg |
| Filtration Layers | Multi-layer filtration |
| Exhaust Filter Type | HEPA |
| Cord Length | Cordless |
| Control Type | Button control |
| Body on/off | Yes |
| Action Radius (m) | Cordless |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Smart Inverter Motor | Yes |
| Convert to Handheld | Yes |
| Battery Status Indicator | Yes |
| Max Suction Power (W) | 120 W |
| Power Mode | Battery powered |
| Normal / Power / Turbo | Normal / Turbo modes |
| Batteries Included (Qty) | 1 |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Lithium-ion | Yes |
| Charging Time per battery (minutes) | 180 |
| Cleaning Brush | Yes |
| Universal(Multi-Surface) Nozzle | Yes |
| Pet Nozzle | Yes |
| Extra Exhaust Filter | Yes |
| Product Dimensions (WxHxD mm) | 140 x 230 x 360 |
| Body (mm) (D X W X H) | 360 x 140 x 230 |
| Packing (mm) (D X W X H) | 380 x 160 x 250 |
| Color | Black |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review