Dreame L40s Pro Ultra Robot Vacuum Cleaner, Dual Smart Brushes, Edge Reach Cleaning, Pet-Friendly Smart Control, All-in-One Power Dock - White - RLL74CE
QAR 3,599
In stock
SKU
301020000000090
- Intelligent path planning for efficient cleaning coverage
- Self-emptying, mop washing, and drying capabilities
- Detects and avoids furniture and objects
- Ensures thorough cleaning along walls and tight spaces
- Control cleaning schedules and settings from your smartphone
The Dreame L40s Pro Ultra White RLL74CE Robot Vacuum Cleaner is an advanced smart cleaning solution designed to deliver powerful, hands-free floor care for modern homes. Engineered with cutting-edge technology, it combines intelligent navigation, high suction power, and automated cleaning functions to ensure a spotless and effortless cleaning experience. This robotic vacuum is built to handle a wide range of floor types, including tiles, wood, marble, and carpets. Its high-performance suction system effectively lifts dust, dirt, debris, and pet hair from deep within surfaces, ensuring thorough cleaning across your home.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Dreame |
| Noise Level | 74 dB |
| Net (kg) | 17 kg |
| Max Power (W) | 600 W |
| Gross(Kg) | 18 kg |
| Dusting Brush | Side brushes included |
| Dust Capacity (L) | On‑robot dust capacity ~ 0.30‑0.40 L |
| Cord Length | Cord is just for the charging dock; robot itself is cordless |
| Control Type | Electronic / App / Remote / Touch via docking station |
| Klevu Image | no_selection |
| Klevu Hover Image | no_selection |
| Enable Flixmedia for APP | No |
| Max Suction Power (W) | 19,000 Pa |
| Power Mode | Variable / Automatic, different cleaning modes including mop + Vacuum + Auto‑dock etc |
| Normal / Power / Turbo | Multiple modes / Adjustable suction levels |
| Dust Bin Capacity (L) | 0.30‑0.40 L |
| Batteries Included (Qty) | 1 internal battery |
| Battery Type | Lithium‑ion |
| Lithium-ion | Yes |
| Charging Time per battery (minutes) | 3.5 hours |
| Cleaning Brush | Yes, includes main roller brush & side brush |
| Mop Nozzle | Mop included, mop pads + self‑cleaning mop function via dock |
| Mop Pads (Qty) | 2 mop pads |
| Product Dimensions (WxHxD mm) | 350 × 103.8 × 350 mm |
| Body (mm) (D X W X H) | 350 × 350 × 103.8 mm |
| Packing (mm) (D X W X H) | 340 × 456.7 × 590.5 mm |
| Color | White |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review