Brother Thermal Label Printer, 203dpi Direct Thermal Barcode, USB, Network connectivity - White/Black - TD-4420DN
QAR 1,699
In stock
Only 1 left
SKU
301002000000089
- Print 4-inch labels and tags with up to 8 inches per second print speed to increase efficiency
- 203dpi direct thermal print technology for reliable quality
- Increase productivity with optional peeler and cutter accessories
- Connect easily with Ethernet LAN (10/100Base-TX), USB 2.0, Host USB, and RS-232C Serial interfaces
- Windows, Linux, Android, and Apple iOS compatibility
Brother TD-4420DN direct thermal desktop printer produces 4-inch wide shipping labels, tags, and more. Share the printer between multiple PCs and mobile devices, plus manage remotely with network capability. Quickly print high-quality labels thanks to print speeds up to 8 inches per second and proven direct thermal print technology.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | TD-4420DN |
| Printer Usage Type | Business Printers |
| Supported OS | Windows®, Linux, Android™, and Apple iOS® |
| Printer Type | Desktop thermal printer |
| Print Speed | Up to 8 inches per second (203.2 mm/sec) |
| Paper Type | Direct thermal labels and tags |
| Paper Size | Width: Up to 4.09 inches (104.1 mm) Length: Up to 118.11 inches (3,000 mm) |
| Maximum Paper Capacity | Supports media rolls with up to a 5-inch (127 mm) outer diameter |
| Functions | Label and tag printing |
| Dimensions | Approximately 180 mm (W) x 155 mm (H) x 224 mm (D) |
| Connectivity | USB 2.0 (Full Speed), RS-232C Serial, 10/100BASE-TX Ethernet LAN |
| Resolution | 203 dpi |
| Paper Output | Directly dispensed from the printer |
| Multiple Copies | Up to 9 copies |
| Memory Capacity | 64 MB DRAM / 256 MB Flash |
| Power Source | External AC adapter (Input: 100-240V AC 50/60Hz 2.0A; Output: 24V DC 5A) |
| Power Consumption - Ready | Approximately 0.05 W |
| Power Consumption - Sleep | Approximately 0.01 W |
| Power Consumption - Power OFF | Approximately 0.005 W |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review