Brother Professional Desktop Document Scanner, 80-sheet Automatic Document Feeder, 2-Sided Scanning Up To 80ipm - White - ADS-4700W
QAR 2,249
Out of stock
SKU
301002000000400
- 80-sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- 2-sided scanning up to 80ipm
- Optical character recognition (OCR)
- Connect and scan using USB 3.0, USB host, Wi-Fi and network
- Optimize workflows with Kofax, NewSoft and Scan-essentials software
Brother ADS-4700W Professional Desktop Document Scanner, With USB3.0, USB host, network and wireless connectivity, you can securely scan documents and share with colleagues, without the need for a PC. With an in-built Ultrasonic Multifeed Sensor to eliminate misfeeds, the ADS-4700W also has a large 80 sheet ADF capacity and rapidly scans up to 40 pages per minute. Set up a dedicated user interface with one-touch scanning and the ability to add shortcuts to frequently used destinations. You can also use an optional external card reader to make the scanning process even easier. Just tap the card and add your documents into the ADF to automatically and securely capture the information on the page.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | ADS-4700W |
| Scanning Speed | Up to 40 pages per minute (ppm) for simplex (single-sided) scanning. Up to 80 images per minute (ipm) for duplex (double-sided) scanning. |
| Document Size - Single Sheet - Width | From 51 mm to 215.9 mm (2.0 inches to 8.5 inches). |
| Document Size - Single Sheet - Length | From 51 mm to 355.6 mm (2.0 inches to 14.0 inches). |
| Colour / Monochrome | Supports both color and monochrome scanning. |
| 2-Sided (Duplex) Scan | Yes |
| Colour Depth - Input | 48-bit color processing. |
| Colour Depth - Output | 24-bit color processing. |
| Resolution - Optical | Up to 600 x 600 dots per inch (dpi). |
| Resolution - Interpolated | Up to 1,200 x 1,200 dpi. |
| Document Scanning Width / Length | Width: Up to 215.9 mm (8.5 inches). Length: Up to 355.6 mm (14.0 inches). |
| Dimensions | Width: 299.5 mm (11.79 inches). Depth: 290.0 mm (11.41 inches). Height: 630.4 mm (24.81 inches). Weight: Approximately 2.75 kg (6.1 lbs). |
| ADF (Automatic Document Feeder) | Up to 80 sheets (20 lb or 80 g/m² paper). |
| Memory Capacity | 512 MB. |
| Power Source | AC: 100 - 240 V, 50/60 Hz. |
| Power Consumption - Scanning | Approximately 26 W. |
| Power Consumption - Ready | Approximately 8.6 W. |
| Power Consumption - Power Saving / Deep Sleep | Approximately 1.7 W. |
| Power Consumption - Power OFF | Approximately 0.1 W. |
| Temperature Operating | 5°C to 35°C (41°F to 95°F). |
| Humidity - Operating | 20% to 80% relative humidity. |
| Humidity - Storage | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F). |
| Wireless Network Security | Supports WEP 64/128 bit, WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA3-SAE (AES). |
| Setup Support Utility | Includes WPS (Wi-Fi Protected Setup) and WLAN Assistant for easy wireless setup. |
| Touchscreen LED | Equipped with a 4.3-inch (109.2 mm) TFT color touchscreen LCD for intuitive operation. |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review