Brother Mono Laser Multifunction Printer, Wireless Connectivity, Fast Print Speed Up To 48 ppm - White - MFC-L5710DW
QAR 2,099
In stock
Only 1 left
SKU
301002000000464
- User-friendly 8.9cm Color Touchscreen Panel
- Replaceable high-yield toner up to 18,000 pages
- 250 sheets paper tray input capacity expandable up to 1,290 pages
- Automatic Document Feeder (Up to 50 sheets)
- Printing up to 48ppm (pages per minute)
Brother MFC-L5710DW also gives you the added flexibility of tailoring the paper input to suit the print needs of your business. Printing up to 48ppm (pages per minute) and a first print out time of less than 6.7 secs, you will never have a long wait for your documents to be printed. Helping to lower your operating costs, a 6,000-pages in-box toner cartridge is included and a high-yield 18,000-pages replacement toner cartridge is available. With leading 2-sided scanning speeds of up to 56 images per minute, physical documents are easily transformed into digital files with precision, clarity and speed.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | MFC-L5710DW |
| Printer Type | Laser Printer |
| Print Speed | Up to 48 ppm (A4) / Up to 50 ppm (Letter) |
| Paper Type | Plain Paper, Letterhead, Coloured Paper, Recycled Paper, Label, Envelope |
| Paper Size | A4, Letter, B5 (JIS), A5, Legal, etc. |
| Maximum Paper Capacity | Up to 1,390 sheets (with optional trays) |
| Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Dimensions | 417 mm x 461 mm x 448 mm |
| Connectivity | Wireless, USB, Ethernet |
| Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| 2-Sided (Duplex) - Printing Paper Type | Plain Paper, Letterhead, Recycled Paper |
| 2-Sided (Duplex) - Paper Size | A4, Letter, Legal |
| Tray 1 - Paper Type | Plain Paper |
| Tray 1 - Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets |
| Tray 2 - Paper Type | Plain Paper |
| Tray 2 - Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets |
| Multi-purpose Tray - Paper Type | Plain Paper, Envelope, Recycled Paper |
| Multi-purpose Tray - Maximum Paper Capacity | Up to 80 sheets |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Up to 50 sheets |
| Paper Output | 100 sheets |
| Multiple Copies | Yes |
| Enlarge/Reduce | Yes, 25% - 400% |
| 2-Sided (Duplex) - Copying Paper Type | Plain Paper, Recycled Paper |
| Resolution - Interpolated | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Resolution - Scanner Glass | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Resolution - Automatic Document Feeder (ADF) | Up to 600 x 600 dpi |
| Document Scanning Width / Length | 216 mm x 356 mm |
| Compatibility | Windows, macOS, Linux |
| Modem Speed | 33.6 kbps |
| Memory Transmission | Yes |
| Out of Paper Reception | Yes |
| PC Fax - Sending | Yes |
| PC FAX - Receiving | Yes |
| Wireless Network Security | WPA2, WPA, WEP |
| Wireless Setup Support Utility - WPS | Yes |
| Display type | 8.9 cm Color Touchscreen |
| Memory Capacity | 256MB |
| Power Source | 220-240V |
| Power Consumption - Ready | 40W |
| Power Consumption - Sleep | 1.8W |
| Power Consumption - Power OFF | 0.04W |
| Noise Level | 50 dB (operating), 30 dB (standby) |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review