Brother Wireless Mono Laser 3-In-1 Printer, 1 Sheet Manual Feed Slot, Print Speed Up to 34 ppm - Black - DCP-L2625DW
Special Price
QAR 649
Regular Price
QAR 899
In stock
SKU
301002000000430SM
- Fast printing up to 34 ppm for quick productivity
- Mobile printing supported (AirPrint, Mopria, Brother Mobile Connect)
- 250-sheet tray for uninterrupted printing
- Compact & energy-efficient for home and small offices
- Automatic duplex printing to save paper and time
The Brother DCP-L2625DW is a reliable mono laser all-in-one printer for home and small office use. Print, scan, and copy with fast printing up to 34 ppm and automatic duplex (2-sided) printing. Enjoy wireless printing, Wi-Fi Direct, and Ethernet connectivity, plus mobile printing support with AirPrint, Mopria, and Brother Mobile Connect. Produces sharp documents with 1200 × 1200 dpi and offers a 250-sheet paper tray for uninterrupted printing.
| Delivery Option | 24 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | DCP-L2625DW |
| Wired and Wireless | Wireless |
| Supported OS | Windows 10, 11, Server 2012, Server 2012 R2, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Printer Type | Mono Laser Printer |
| Print Speed | Up to 34/36 ppm (A4/LTR) |
| Paper Type | Plain Paper, Thin Paper, Thick Paper, Thicker Paper, Recycled Paper, Bond, Label, Envelope, Thin Envelope, Thick Envelope |
| Paper Size | A4, Letter, B5 (JIS), B5 (ISO), A5, A5 (Long Edge), B6 (JIS), A6, Executive, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, 16K (195x270 mm), A4 Short (270mm Paper), COM-10, DL, C5, Monarch.(Legal and Folio size paper are supported only in some countries.) |
| Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets of 80 gsm plain paper |
| Functions | Print, Scan, Copy |
| Dimensions | 410 mm × 399 mm × 272 mm |
| Connectivity | Hi-SpeedUSB2.0, Ethernet 10Base-T/100Base-TX, IEEE 802.11b/g/n (Infrastructure Mode), IEEE 802.11g/n (Wi-Fi Direct) |
| Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| 2-Sided (Duplex) - Printing Paper Type | Plain Paper, Thin Paper, Recycled Paper |
| 2-Sided (Duplex) - Paper Size | A4 |
| Tray 1 - Paper Type | A4, Letter, B5 (JIS), B5 (ISO), A5, A5 (Long Edge), B6 (JIS), A6, Executive, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, 16K (195x270 mm), A4 Short (270mm Paper), COM-10, DL, C5, Monarch. (Legal and Folio size paper are supported only in some countries.) |
| Tray 1 - Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets of 80 gsm plain paper |
| Paper Output | Up to 150 sheets of 80 gsm plain paper (face down delivery to the face down output paper tray).1 sheet (face up delivery to the face up output tray) |
| Multiple Copies | Up to 99 pages |
| Enlarge/Reduce | 25 to 400% (in increments of 1%) |
| Resolution - Interpolated | Up to 19200 × 19200 dpi |
| Resolution - Scanner Glass | Up to 1,200 x 1,200 dpi |
| Resolution - Automatic Document Feeder (ADF) | Up to 600 × 600 dpi |
| Display type | 2 Lines LCD (16 characters) |
| Memory Capacity | 256 MB |
| Power Source | AC 220 V to 240 V 50/60Hz |
| Power Consumption - Ready | Approximately 43 W |
| Power Consumption - Sleep | Approximately 4.1 W |
| Power Consumption - Power OFF | Approximately 0.08 W |
| Noise Level | 49 dB(A) |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review