Brother A3 Inkjet Printer, Fast Print Speeds, Automatic Duplex Printing, High Print Resolution, Flexible Paper Handling - White - MFC-J3540DW
QAR 1,649
In stock
SKU
301002000000388
- Compact integrated tank design that supports quality print
- Count on dark, crisp text, and get vibrant colour graphics for all your prints
- High yield ink bottles for long last print
- Spill-free, error-free refilling, fast and cost effective
- The Brother MFC-J2340DW is an all in one, wide format printer that’s made for business
Brother patented print chip uses a unique dual transformational piezoelectric system that emits ink at high-power. This greatly enhanced print quality, boost print speed and make machine life more durable. Navigate print jobs and printer functions effortlessly with the color LCD touchscreen. With built-in Ethernet and wireless capabilities, connect all your devices to one MFC for extra convenience. Two paper trays with 500 sheets combined capacity help minimize refills. The trays accept up to A3 paper size to minimize switching between A4 and A3 papers. In addition, the multi-purpose tray holds up to and extra 100 sheets of multiple paper types, allowing printing on envelopes, cardstock and other media for diverse printing needs.
| Delivery Option | 2 Hrs Delivery |
|---|---|
| Brands | Brother |
| Model | MFC-J3540DW |
| Wired and Wireless | Wireless |
| Printer Usage Type | Business Printers |
| Supported OS | Windows® 7/8.1/10, Server 2008/2008 R2/2012/2012 R2/2016/2019, macOS 10.14.6/10.15.x/11 |
| Printer Type | Inkjet Printer |
| Print Speed | Up to 28.0 (Mono) / 28.0 (Colour) ipm; FPOT: 4.4 (Mono) / 4.6 (Colour) Seconds |
| Paper Type | Plain Paper, Inkjet Paper (coated paper), Glossy Paper, Recycled Paper |
| Paper Size | A4, Letter, Executive, B5, A3, Ledger, B4,Legal, Mexican Legal, India Legal, Folio, A5, B6, A6, C5 Envelope, Com-10, DL Envelope, Monarch, Photo(10x15cm/4x6"), Photo-L(9x13cm/3.5x5"), Photo-2L(13x18cm/5x7"), Indexcard(13x20cm/5x8")(B5, B4 and B6 size pape |
| Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets of 80 gsm plain paper |
| Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Dimensions | 576 mm × 477 mm × 305 mm |
| Connectivity | Hi-SpeedUSB2.0, IEEE 802.11b/g/n (Infrastructure Mode), IEEE 802.11g/n (Wi-Fi Direct) |
| Resolution | Up to 1200 × 4800 dpi |
| Borderless | A4, Letter, A3, Ledger, A6, Photo(10x15cm/4x6"), Photo-L(9x13cm/3.5x5"), Photo-2L(13x18cm/5x7"), Indexcard(13x20cm/5x8") |
| 2-Sided (Duplex) - Printing Paper Type | Plain Paper, Recycled Paper |
| 2-Sided (Duplex) - Paper Size | A3, Ledger, B4 (JIS), Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, A4, A5, Letter, Executive, B5 (JIS), B6 (JIS) |
| Tray 1 - Paper Type | "Landscape: A4, Letter, Executive, B5(JIS) Portrait: A3, Ledger, Legal, Folio, B4(JIS), A5, B6(JIS), A6, Photo(4x6""), Indexcard(5x8""), Photo-L(3.5x5""), Photo-2L(5x7""), Com-10, DL Envelope, Monarch、C5, Mexico Legal, India Legal(B6(JIS), B5(JIS) and B4 |
| Tray 1 - Maximum Paper Capacity | Up to 250 sheets of 80 gsm plain paper |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Up to 50 sheets of 80 gsm Plain Paper |
| Paper Output | Up to 100 sheets of 80 gsm Plain Paper (Up to A4/Letter); Up to 50 sheets of 80 gsm Plain Paper (Over A4/Letter) |
| Multiple Copies | Up to 999 pages |
| Enlarge/Reduce | 25 to 400% (in increments of 1%) |
| 2-Sided (Duplex) - Copying Paper Type | Plain Paper, Recycled Paper |
| Resolution - Interpolated | Up to 19,200 × 19,200 dpi (interpolated) (Windows Only) |
| Resolution - Scanner Glass | Up to 1,200 dpi x 2,400 dpi |
| Resolution - Automatic Document Feeder (ADF) | Up to 600 × 600 dpi |
| Compatibility | ITU-T Group - Super G3 |
| Modem Speed | 33.6 Kbps |
| Memory Transmission | Up to 150 pages (ITU-T Test Chart #1, MMR) |
| Out of Paper Reception | Up to 150 pages (ITU-T Test Chart #1, MMR) |
| PC Fax - Sending | Yes (Network/USB) |
| PC FAX - Receiving | Yes (Network/USB)*NA for MAC |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit, WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA3-SAE (AES) *Wi-Fi Direct supports WPA2-PSK (AES) only. |
| Wireless Setup Support Utility - WPS | Yes |
| Display type | 2.7" TFT Color LCD |
| Memory Capacity | 256 MB |
| Power Source | AC 220 V to 240 V 50/60Hz |
| Power Consumption - Ready | Approx. 5 W |
| Power Consumption - Sleep | Approx. 0.9 W |
| Power Consumption - Power OFF | Approx. 0.03 W |
| Noise Level | 50.0 dB(A) |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review